Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ning: ABD’nin eylemlerinin uluslararası hukukta temeli bulunmayan

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, ABD’nin Çinli şirketlere müteveccih yaptırım uygulamasına ait yaptığı açıklamada, “ABD eylemlerinin uluslararası hukukta benzeri temeli yoktur ve Asayiş Konseyi marifetiyle yetkilendirilmemiştir. Çin’in çıkarlarına gösterişli şekilde uymazlık veren karakteristik bir gayrikanuni tek yönlü müeyyide ve ‘uzun kollu’ şiddet yetkisidir” dedi.

KUL’nin Çinli şirketlere yönelik müeyyide uygulamasını eleştiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ning, “Çin, bundan banko mutlu değil ve buna banko cebin çıkıyor. ESIR eylemlerinin arsıulusal hukukta bire bir temeli yoktur ve Güvenlik Konseyi yoluyla yetkilendirilmemiştir” diyerek konuştu.

“ÇİN BARIŞ ARARKEN, ÇAKER SİLAH VERİYOR”Ning, BENDE’nin Ukrayna’ya şu ana büyüklüğünde 32 bilyon dolardan fazla cebe desteği verdiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin, Ukrayna konusunda nötr ve adaletli bir vakfe sergiliyor ve faal kendisine hazar görüşmelerini ilerletmeye, siyasal bir çözümü desteklemeye azimli. Amerika Birleşik Devletleri, çatışan taraflardan birine cebe yöneltme çabalarını yoğunlaştırarak bitmek bilmeyen çatışmaya illet oluyor ve barış amacıyla sonuca varamıyor. Çin’in Rusya’ya silah tedariki için sıkça hatalı bilgiler yayarak Çin’e müeyyide aplikasyon fırsatını değerlendiriyor. Bu belirtik benzeri merhametsizlik ve tekme standarttır kim bu haddinden fazla ikiyüzlüdür. Ukrayna krizinin tırmanışının birinci yıl dönümünde Çin’in Ukrayna krizine siyasal hal için görüş bildirgesi yayınladığını, KÖLE’nin ise Çin ve değişik ülkelerden şirketlere yaptırımlar uyguladığını afişe etmek isterim. Kimin barışı ve durumu razı etmek için müzakereleri isteklendirme ettiği, kimin ateşe körükle gittiği görülüyor.”

Share: