Çiftlikköy’de okul kantinleri denetlendi

Çiftlikköy Belediyesi Polis Müdürlüğü ve ilçe denetleme ekipleri, kullanılmamış eğitim tedrisat döneminin başlaması zımnında Çiftlikköy genelindeki 13 okulun kantinlerinde denetimler yaptı.

İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü, İlçe Afiyet Müdürlüğü ve İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan kaymakamlık denetim ekibi ve Çiftlikköy Belediyesi Polis Müdürlüğü görevlileri, parçalanmamış okullarda denetimler gerçekleştirdi.

Okul kantin ve yemekhanelerinde yapılan gıda güvenliği denetimlerinde yavaş benzeri olumsuzluğa rastlanmadı. Kantin işletmecilerine tanıdık eksikliklerin giderilmesi amacıyla gerekli uyarılarda bulunuldu. Ekipte mevcut azık mühendisi ve sağlık teknisyeni, hıfzıssıhha ve azık güvenliği kontrollerini yaparken, polis ekipleri bile işyeri açılış ve çalıştırma ruhsatı, eşit tarifesinin uygunluğu, yasalı mevzuata akla yatkın sıfır yönler olup olmadığı açısından incelemelerini tamamladı.

Çiftlikköy Belediye Başkanı Mualla Murat Silpagar, yaptığı açıklamada, Ekol Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Besin İşletmelerinin Hıfzıssıhha Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ne göre ilişkin kurumlarla teşrikimesai içre lüzumlu denetimleri yaptıklarını bildirdi.

Silpagar, “Öğrencilerimizin dimdik beslenme ortamlarında bulunmasının sağlanması amacıyla bu denetimler yapılıyor. Kaymakamlığımızca oluşturulan ilçe denetleme ekibi ile Belediyemizin Polis Müdürlüğü, yapılan denetimlerde aheste ayrımsız soruna rastlamadı.” ifadesini kullandı.

Ekol Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Yetişek Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hıfzıssıhha Yönünden Denetlenmesi Genelgesi’ne bakarak, kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek üzere ürünler satılamayacak. İçme suyu, katık, pastörize süt dışında kalanlar, satışı akıllıca sıfır içecekler namına sıralanıyor.

Share: