Çiftçilere yüzdelik 75 teberru destekli yasmık dağıtıldı

Kilis’te, 290 çiftçimize yüzdelik 75 i teberru kendisine kamu tarafından karşılanan, tahminî 5 bin dekar alana ekilmek için 64 ton Fırat-87 sertifikalı yasmık tohumu dağıtıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Nebati Üretim Genel Müdürlüğü, Tarım Arazilerinin kullanımın Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) ” Etkisiz Araziler Tohumla Buluşuyor” adı altında Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde mercimek tohumu dağıtıldı.

Projede Kilis genelinde 290 çiftçimize yüzde 75 i teberru kendisine kamu marifetiyle karşılanan, tahminî 5 bin dekar alana ekilmek üzere 64 ton Fırat-87 sertifikalı mercimek tohumu temini yapılarak dağıtımı gerçekleştirildi.

Toplamı 1 milyon 526 bin teklik bütçeli proje amacıyla planlı tören bile mütekellim Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu; “Yaptığı hareket ile gelgel duyması müstelzim çiftçilerimize hitaben pandemi ve yanı başımızdaki cenk nedeniyle çiftçilerimizin değerini herkes anladı. Bu süreçte yaptığınız zirai istihsal ile tığ insanların kalın çekmeden emniyetli gıdaya erişimini sağladınız ve bizleri doyurdunuz. Muhakkak sizlerde esenlik ve girdi maliyeti sıkıntılarla karşılaştınız. Buna rağmen Devletimizin bile desteği ile üretimi sürat kesmeden devam ettirdiniz. Devletimiz bugün olduğu kadar bundan ahir süreçte bile siz eli öpülesi çiftçilerimizin yanı sıra ve destekçisi olacaktır. İnşallah mevsimde uygun harcama artağan ve artımlı hasatları de bütün bu arada görürüz” dedi.

DOĞRU Fırka İl Başkanı Karataş, Zürriyet destekleriyle dışa bağımlılığın azaldığını tabir ederek, “Ürünlerimiz yerel ve milli topumlar yardımıyla henüz birinci sınıf oluyor. Vakit Kaybetmeden mercimekte değil parçalanmamış ürünlerin tohumlarını domestik ve milli olarak üretiyoruz. Milli ve yerli namına, helikopterlerimizi, tankımızı, insansız hava araçlarımız, silahlı insansız albeni aracı, silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını da yerel ve milli kendisine üretiyoruz. Bu nedenle tohumlarımızın yerel ve mili olması önemlidir” dedi

Mercimek tohumu neşir törenine DÜRÜST Öğür İl Başkanı Mehmet Kasıt Karataş, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara, Ziraat Mühendisleri Odası Kilis Temsilcisi Hamaset Özdemir, İl genel meclisi üyeleri ile çiftçiler katıldı. – KİLİS

Share: