CHP’li Öztrak: Devletin bu kadar acze düşürüldüğünü ummak istemiyoruz

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Yüksek Öztrak, “Şirketlerin elinde ne kadar çakılı kanatlı, hangi büyüklüğünde hareketli kanatlı gelgel aracı var? Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğü’nün (SHGM) elinde bunların bire bir kütüğü, bir listesi bittabi imkânsız? Tığ bibi devletin bu kadar acze düşürüldüğünü erişmek istemiyoruz. Mutlak ayrımsız izahat bekliyoruz” dedi.

?CHP Sözcüsü Faik Öztrak, fırka genel merkezinde matbuat toplantısı düzenledi. Öztrak, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), cemaziyelevvel açıkladığı ahiret yolculuğu istatistiklerine ilgili, “2020 ve 2021 yıllarında 87 bin 334 yurttaşımızı salgında kaybettiğimizi açıkladılar. Bu Esenlik Bakanlığı’nın açıkladığından 5 bin son daha fazla. Çukurova’da, ‘Acıyı, acıyla yuğmak’ diye tıpkı rapor vardır. Salgında millete IBAN numarası gönderenler adeta deprem acısıyla salgının acısını yuğmaya kalktılar. Esasen 2021 yazında Gün Batısı Karadeniz’i dominant vurdu. Onlarca insanımız selde boğuldu. Selden beş altı çağ ilk Somali’ye 30 milyon dolar armağan fail Erdoğan, selden sonraları gene milletimize IBAN gönderdi. Bunların afrasına tafrasına bakarsanız hac farz reşit; amma yaptıklarına bakarsanız zekata muhtaçlar” diye konuştu.

‘İZAHAT BEKLİYORUZ’

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı’na sınırlanmış SHGM’nin depreme alarga sözünü etmek amacıyla gelgel araçları sahibi 142 şirkete abece yazdığını tamlayan Öztrak, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yer sarsıntısı olduktan sonraları sarsıntı akşamı çalışma bitimine kadar taharri istirdat ve yardım çalışmalarına yüklenmek amacıyla ülkedeki şirketlerden çekicilik araçlarının durumunu bildirmelerini istiyor. Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğü’nün yazdığı yazıdan Adıyaman’da deprem yaşandığından haberi olmadığını görüyoruz. Gönderilen resmi yazıda, depremin vurduğu iller ortada Adıyaman’ın adı da sayılmamış. Şimdi Adıyamanlılar, ‘Depremde yalnız bırakıldık’ derken, nahak mı? Bu zahir sarsıntı hazırlığı? Tedarik dediğiniz hakeza mi tamam? Hazırlık, depremlerden ilk yapılır; depremlerden sonradan değil. Şirketlerin elinde hangi büyüklüğünde çakılı kanatlı, ne kadar etkili kanatlı çekicilik uzlaştırıcı var? Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğü’nün elinde bunların tıpkı kütüğü, bire bir listesi lacerem gayrimümkün? Biz hala devletin bu büyüklüğünde acze düşürüldüğünü oranlamak istemiyoruz. Kesinlikle benzeri izahat bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: