CHP’li Öztrak: Devletin bu büyüklüğünde acze düşürüldüğünü saymak istemiyoruz

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Yüksek Öztrak, “Şirketlerin elinde ne büyüklüğünde çakılı kanatlı, hangi kadar aktif kanatlı albeni aracı var? Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğü’nün (SHGM) elinde bunların benzeri kütüğü, bire bir listesi elbet gayrimümkün? Biz bibi devletin bu kadar acze düşürüldüğünü kabul etmek istemiyoruz. Kategorik bir meşruhat bekliyoruz” dedi.

?CHP Sözcüsü Üstün Öztrak, parti umumi merkezinde basın toplantısı düzenledi. Öztrak, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), geçmiş açıkladığı ölüm istatistiklerine ilgili, “2020 ve 2021 yıllarında 87 bin 334 yurttaşımızı salgında kaybettiğimizi açıkladılar. Bu Afiyet Bakanlığı’nın açıkladığından 5 bin son henüz aşkın. Çukurova’da, ‘Acıyı, acıyla yuğmak’ diye tıpkısı anlatım vardır. Salgında millete IBAN numarası gönderenler adeta sarsıntı acısıyla salgının acısını yuğmaya kalktılar. Gene 2021 yazında Günindi Karadeniz’i dominant vurdu. Onlarca insanımız selde boğuldu. Selden beş altı gün önceki Somali’ye 30 milyon dolar yardım eden Erdoğan, selden bilahare tekrar milletimize IBAN gönderdi. Bunların afrasına tafrasına bakarsanız hac farz ergin; ama yaptıklarına bakarsanız zekata muhtaçlar” diyerek konuştu.

‘İZAHAT BEKLİYORUZ’

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı’na sınırlı SHGM’nin depreme havadan müdahale etmek amacıyla gelgel araçları sahibi 142 şirkete yazı yazdığını belirten Öztrak, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, hareket olduktan sonra hareket akşamı mesai bitimine büyüklüğünde taharri kurtarma ve arkalama çalışmalarına arkalamak için ülkedeki şirketlerden hava araçlarının durumunu bildirmelerini istiyor. Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğü’nün yazdığı yazıdan Adıyaman’da yer sarsıntısı yaşandığından haberi olmadığını görüyoruz. Gönderilen resmi yazıda, depremin vurduğu iller ortada Adıyaman’ın adı birlikte sayılmamış. Şimdi Adıyamanlılar, ‘Depremde serbest bırakıldık’ derken, nahak yere mı? Bu şüphesiz deprem hazırlığı? Hazırlık dediğiniz hakeza mi tamam? Hazırlık, depremlerden önce yapılır; depremlerden sonra değil. Şirketlerin elinde hangi büyüklüğünde çakılı kanatlı, ne kadar deli dolu kanatlı gelgel uzlaştırıcı var? Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün elinde bunların ayrımsız kütüğü, tıpkısı listesi şüphesiz olmaz? Tığ hala devletin bu kadar acze düşürüldüğünü saymak istemiyoruz. Katiyen tıpkı izahat bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: