CHP Umumi Komutan Yardımcısı Salıcı, Van’da gazetecilerle buluştu Açıklaması

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali ağız ağıza sona erdirmesini ve mebzul komşuluk ilişkilerinin kurulmasını istediklerini söyledi.

Ziyaretlerde olmak amacıyla Van’a gelen Salıcı, Edremit ilçesindeki otelde kentte fariza özne gazetecilerle tıpkısı araya geldi.

Van, Hakkari ve Erzurum’u kapsayan 4 günlük program kapsamında bölgeyi ziyaret ettiklerini belirten Salıcı, partilerinin oyunu bırakmak istediklerini kaydetti.

Aldıkları sonuçları ehliyetli görmediklerini dile getiren Salıcı, “Tek milletvekilimizin olmadığı Veca, Erzurum, Iğdır, Van ve Diyarbakır üzere şehirlerde icraat yapıyoruz. Serencam aldığımızı da görüyoruz. Van’dahi henüz önceki SELIM Parti’ye rey vermiş demin CHP’ye düşünce verecek insanlar var. Tığ Van’dan saylav çıkaracağız.” dedi.

“Ermenistan’ın Azerbaycan’daki obstrüksiyon ağız ağıza sona ersin”

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmaları üstelik değerlendiren Salıcı, elan evvel Azerbaycan topraklarının büyük bire bir kısmının Ermenistan işgali altında olduğunu anımsattı.

Salıcı, Azerbaycan’ın topraklarının kocaman tıpkı kısmını kafasız aldığına ve bire bir anlaşmanın imzalandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Azerbaycan o anlaşmaya akıllıca tıpkı şekilde sürecin yürümesini ısrarla istek ediyor. Zahirî o kim Ermenistan tarafında teessürat var. Ermenistan’ın halkı ayaklanıyor. Tığ istiyoruz kim Ermenistan’ın Azerbaycan’daki işgali ağız ağıza sona ersin ve ferah komşuluk ilişkileri kurulsun. Azerbaycan bizim ahi ülkemizdir. İki mevki arasındaki normalleşme Türkiye’nin kamu Kafkasya’daki ülkelerle arasındaki ilişkilerin normalleşmesi gitmek. Sonuç yaşanan çatışmalar, 50 Azerbaycan askerinin şehit olması. Bunlar ilişkilerin iyileşmesini kolaylaştıran değil, zorlaştıran şeyler. Bu konuda Ermenistan’ın azimli aynı tutum izleyip imzalamış olduğu protokole uyması lazım.”

Bire Bir gazetecinin CHP İstanbul Mebus Gürsel Tekin’in “HDP’ye vekâlet verilebilir” yönündeki sözlerine ilişkin sorusunu yanıtlayan Salıcı, “Altılı masa evcil durumunda duruyor. Altılı masanın iradesi Türkiye’de yaşanan mahsus tartışmalarla sarsılacak benzeri buyuru değil zira 6’lı masanın iradesi Türkiye’nin geleceğine dayalı bir seziş içeriyor. Riyaset sisteminin ortadan kalkması, herkesin kişi görüşünü daha rahat bir şekilde rapor edebileceği, güçlenmiş benzeri parlamento zeminde yürümesini tabir ediyor. Güçler ayrılığının sağlanmasını içeriyor.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, CHP Parti Meclisi üyeleri Nevaf Güç, Devrim Barış Çelik ve CHP Van İl Başkanı Seracettin Bedirhanoğlu de katıldı.Share: