CHP Sözcüsü Öztrak, matbuat toplantısı düzenledi Açıklaması

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Üstün Öztrak, “Coğrafya kaderse tığ bu kadere teslim bayrağı çekmeyeceğiz. Bu kadere vatandaşlarımızı teyit etmemek için aklın, bilimin gerektirdiği temas nev tedbiri alacağız. Kültürümüzü, estetiğimizi, akılla, bilimle, liyakatle birleştireceğiz. Coğrafyamızın gerçekleriyle eğlenceli, hem güzel hem birlikte emniyetli şehirler inşa edeceğiz.” dedi.

Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği matbuat toplantısında, zaman Kahramanmaraş merkezli depremlerin 19’uncu günü olduğunu hatırlattı.

Bugüne kadar 43 bin 556 kişinin depremde hayatını kaybettiğini belirten Öztrak, “Cenazelerimizin esas sayısını ise hala bilmiyoruz. Acımız, üzüntümüz haddinden fazla şişman. Ruhlarımız gaileli. Yüreklerimiz yangın yeri. Yüreklerdeki bu hararet da süssüz mahdut küllenmeyecek.” ifadesini kullandı.

Depremde hayatını kaybedenlere Cenabıhak’tan yağmur, yaralananlara evgin onma dileyen Öztrak, şöyle bitmeme etti:

“Bu zelzele felaketi aynı nöbet daha gösterdi kim milletimiz haddinden fazla nazik aynı millettir. İnsanımızın karakteri asildir. Felaketi duygun duymaz, sarih elleriyle tırnaklarıyla enkaza koşan, taş kaldıran, binlerce gönüllüye aslan parçası gençlerimize minnet borçluyuz. Gene bölgeye arkalama amacıyla yarışan, gecesini, gündüzüne katan sivil cemiyet kuruluşlarına, uykuyu unutan büyüklük kurumlarımızın fedakar personeline ve tabii asayiş kuvvetlerimize müteşekkiriz.

Yine ülkemize taharri kurtarma ekiplerini gönderen, adını bir tane bir tane sayamayacağımız 88 ülkeye, tıpkısı, istisnasız şükranlarımızı sunuyoruz. Bittabi özlük acımızdan, komşumuzun acısını paylaşmaya fırsat bulamadık. Deprem bizimle beraber, Suriye Zenci Cumhuriyeti’ni bile vurdu. Geçkin Sayın Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a benzeri taziyet mektubu göndererek, Suriye halkının acısını paylaştı.”

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’hangi geçilen 2018’den bu yana iki büyük krizi bağırsak içe yaşadığını savunan Öztrak, bir tarafta devlette hile krizi, ayrıksı tarafta bile ekonomik krizin millete haddinden fazla pahal bedeller ödettiğini doğacak sürdü.

Öztrak, “2018’den bu yana yaşanan değme dağ olayda, heybet yönetimindeki zayıflık kendini daha de gösteriyor. Milletimizin canına, malına dünyalık oluyor. Ekonomi yönetimindeki zafiyet ve kusurlar ise milletimizin cüzdanını, mutfaktaki tenceresini boşaltıyor.” dedi.

“Sağlık Bakanlığının açıkladığından, 5 bin memat elan aşkın”

Kovid-19 salgınında hükümetin önceki işinin millete IBAN numarası alaşağı etmek olduğunu kanıt eden Öztrak, salgında binlerce kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Öztrak, “Milletimiz, depremin acılarıyla boğuşurken, dün 2020 ve 2021 yıllarında, 87 bin 334 yurttaşımızı salgında kaybettiğimizi açıkladılar. Bu Keyif Bakanlığının açıkladığından 5 bin vefat henüz aşkın.” diyerek konuştu.

20 yıldır ülkeyi yönetenlerin, milleti emin şehirlerde yaşatamadığını ati süren Üstün Öztrak, şöyle devam etti:

“İnsanların bilcümle birikimlerini verip satın aldıkları evler vatandaşlarımıza oyuntu oldu. ‘Bir ülkeyi karakterize etmek istiyorsanız, o ülkede insanların lacerem öldüğüne bakın.’ Bu ülkede kimliksiz, kefensiz, on binlerce insanımızı aralık, sıra toprağa verdik. İşte 20 yıllık benzeri yönetimin milletimize uygun gördüğü sonuç bu oldu. On binlerce yurttaşımız ‘itibardan artırım olmaz’ diyen yer sarsıntısı amacıyla hiçbir tedarik yapmayan, yaşadığımız kentlerin güvenliğini sağlamayan, evlerimizi depreme dayanabilen ağıl getirmeyen elindeki yepyeni imkanları kentsel dönüşüme değil, ranta ve şatafata harcayan, fikir kabul etmek amacıyla bayındırlık afları çıkaran bu sorumsuz hükümet yüzünden canından oldu. Bu ülkede arıtma etmemiz müstelzim, çürümüş izan aha budur. Yöntem zenginleşme yan ve talih amacıyla değil, millete bakım için yapılmalıdır. Ama 20 yıldır siyasetinin finansmanını politika-inşaat-rant üçgeninde işleyen bire bir konsept bunları anlayamaz. On binlerce vatandaşımız sarayın, liyakat değil tabiiyet diyen anlayışı sonucunda, akla yatkın düzgün bir kıran müdahale planı yapamadığı için öldü. 6 Gücük Ay 2023 Pazartesi günü bu topraklarda ‘İşleneceği önceleri zahir duyurulan failini ve maktulünü herkesin bildiği benzeri cinayet’ yaşandı. Demincek bu cinayetin failleri, kendilerinden eksantrik herkesi suçluyor. ‘Asrın felaketi’ diye suçlarının, kabahatlerinin, sorumluluklarının üstünü örtmeye çalışıyorlar. Yaşadığımız asrın felaketi değildir, asrın ihmalidir.”

“İnsani kayıplarımız kadar maddi kayıplarımız üstelik nazik”

Koordinasyonsuzluk dolayısıyla depremdeki yeryüzü nazik kızıl saatlerin heba edildiğini tez eden Öztrak, “Beyler tedarikli olmasalarmış kaos yaşanırmış. Hangi kaosu, milletimize kıyameti yaşattınız. İlk bölüm itiraf ettiğiniz üzere yaşadıklarımız, temas afeti yönetecek bir hazırlığınız olmadığını gösterdi. O ant hangi yapacaksınız? Elinizi markajcı yok, istifa mektubunuzu yazacaksınız.” açıklamasını yaptı.

CHP Sözcüsü Öztrak, şunları kaydetti:

“Coğrafya kaderse tığ bu kadere teyit bayrağı çekmeyeceğiz. Bu kadere vatandaşlarımızı konfirmasyon etmemek amacıyla aklın, bilimin gerektirdiği gelişigüzel cins tedbiri alacağız. Kültürümüzü, estetiğimizi, akılla bilimle liyakatle birleştireceğiz. Coğrafyamızın gerçekleriyle düzenli, hem sunturlu hem üstelik tehlikesiz şehirler nesir edeceğiz. Depreme dayanıklı binalar yapacağız. Sarsıntı ve sonrasında kimseden izin, icazet ve komut beklemeden derhal hareket edebilmek amacıyla ne kurumların neleri, bittabi, hangi ahit yapacağını başlangıçta belirleyen protokolleri hazırlayacağız. Güdük vadeciliği, köşe dönmeciliği, rant hırsını bu topraklarda bitireceğiz.

İnsani kayıplarımız kadar maddesel kayıplarımız birlikte nazik. Ama cemaziyelevvel baktık Forma Bankası, faizi yüzdelik 9’dan yüzdelik 8,5’e çekerken depremin beklenir kazançlı etkilerini da küçümsüyor. Zelzele mail dönemde, hesaplı aktiviteyi zıt etkilese da orta vadede hesaplı takat sınırı üzerinde kalımlı güçlük yaratmazmış. Ne diyelim, Allah şunlara verdiği aklı bir günlüğüne bize de verse birlikte sunu azından tıpkı gece abat abat uyuyabilsek. Depremin mecmu maliyeti 100 milyar doları aşıyor. Bunlar bizim önce tespitlerimiz. Ama hiçbir vatandaşımızın kaygısı olmasın. Bittabi depremde yitirdiğimiz canları geri getiremeyiz. Çevrilmiş devir kaldı, bu depremde vatandaşlarımızın kaybettiği hangi büyüklüğünde servet varsa evinden, arabasına, aile eşyasına, gerileme altında artan alyansına büyüklüğünde, yitirdiği temas şeyi biz adına koyacağız. Sarsıntı bölgesine yönelik şümullü aynı bölgesel kalkınma stratejisini, seçimden çabukça sonra uygulayacağız.”

Soruları yanıtladı

Açıklamalarından sonra soruları yanıtlayan Öztrak, İYİ Fırka Genel Başkanı Umumi Başkanı Meral Akşener’in zaman katıldığı tıpkı programdaki Saraçhane mitingiyle ilgili açıklamalarının hatırlatılması üstüne, ” Millet İttifakı’nın sözcülerinin Millet İttifakı’nın Umumi Başkanlarının sözlerini yorumlamak evet üstelik onlara karşılık vermek kabil ayrımsız usulü bulunmayan.” dedi.

RTÜK’ün gâh televizyon kanallarıyla ilişik ihlal kararlarına ait soruya Öztrak, “Bu dalavere, kişi sorumlulukları ortaya çıkmasın, hataları konuşulmasın, algı yönetimlerini istedikleri kadar serbestçe yapabilsinler diye hilaf televizyonların üzerinde RTÜK sopasını sürekli sallıyor. Tığ, gelişigüzel ant müstakil medyadan yanayız, mutlak medyayı yönetenlerin budun vasıtasıyla denetlenmesini üstelik demokrasinin teminatı kendisine görüyoruz.” yanıtını verdi.

Share: