CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kullanılmamış balık zifos ve ilçeler terminali küşat töreninde konuştu Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Demin kavganın zamanı değil, beraber olmanın zamanı. Deminden gelişigüzel olmanın zamanı. Bayrağımıza ve vatanımıza ilişkin kaldığı sürece herkesin başımızın üzerinde yeri vardır. İki al çizgimiz vardır, vatanımız ve bayrağımız. Vatanını ve bayrağını kim seviyorsa başımızın üzerinde yeri vardır.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesinin Yenimahalle’birlikte yaptırdığı Kullanılmamış Balık Yararsız ve Başşehir İlçeler Terminali küşat törenine katıldı.

Bugün Ankara üzere sunturlu ayrımsız dönüş olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Şehremini Mansur Aheste’ın site amacıyla koskocaman yatırımları hayata geçirdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Mansur Başkan alelade da Ankara’nın Ankara olduğunu, Ankara’nın Türkiye’nin kalbi olduğunu ve Ankara’nın benzeri hükûmet merkezi adına özge 80 ile benzer olması gerektiğini bilen ve bu konuda çabalama harcayan benzeri şehremaneti başkanıdır. Nedeniyle hepinizin nezdinde Sayın Başkanı, çalışma arkadaşlarını ilgiyle kutluyorum.” diyerek konuştu.

Kendisinden ilk meze düz balıkçı esnaf odası başkanının “balıkçıların iyesiz olduğunu” söylediğini aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Geri Giresun’daydım. Balıkçıları ülfet ettim. Ego, bütün balıkçı arkadaşlarıma meze verdim, Hopa’dan başlayıp Samandağ’a büyüklüğünde benzeri mebus arkadaşımızı ve ekibini görevlendirdik. beherglas limanı her bir bölgeyi gezerek balıkçıların sorunlarını saptayacaklar. Çünkü balıkçıların sorunu bölgeden bölgeye değişiyor. Evet, Ankara’ya balıklar geliyor. En zinde balığın Ankara’bile olduğu söyleniyor amma balığı tüketen Ankaralıların adamakıllı bire bir ortamda balığın hazırlandığını, balığın satıldığını, müşteriye sunulduğunu görmeleri lazımdı. Sakat çözme oldukça birlikte sizin hakkınız değildi. Demin hakkınız teyit edildi. Gayet pir uygar ayrımsız ortamda mevrut ürünleri alacaksınız, onları tüketiciye hazırlayacaksınız. Ankaralılar alacaklar ve tüketecekler. Zımnında sizler bile hayat süresince çalışacaksınız. Emeğinizin hakkını de böylece almış olacaksınız. Bu de bizim açımızdan dahi sizin açınızdan da akıbet mertebe altın.”

Müşterilerin, esnafın yaşayış içre çalıştığını bağışlamak isteyeceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Gerilimin değil, sevginin, saygının, kucaklaşmanın temel alındığı tıpkısı ortamı görüntülemek” gerektiğini vurguladı.

“Böyle aynı ortamı yarattığınız ahit kente varlık gelir” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara yemeden içmeden Ankara değildir. Ankara bir zamanda Ilımlı Anadolu’dur, ikinci çemberdir. Birinci çember Ankara ise ikinci çember Itidalli Anadolu’dur. Üçüncü çember, bütün Türkiye’dir. Nedeniyle bura başkenttir. Başkentin, dünyadaki bütün başkentlerle yarışabilir konumda olması lazım. 21’inci yüzyılda metropollerin yarışı vardır, ülkelerin yarışı dışında. O çerçevede kaçmak, o çerçevede kıymetlendirmek gerekiyor. Mansur Başkan elden bu iki tesisi yapmadı. Mansur Başkan tıpkı zamanda, kırsal kalkınma üzerine Türkiye’ye kat sayı olacak pek çokça çalışmanın dahi altına imza attı. Çoluk Çocuk, gençler bizim amacıyla çokça cesim. Çoluk Çocuk bittabi kim muhafaza etmek gerek. Çoluk Çocuk gülmek lüzum, çoluk çocuk bisiklete aldanmak lüzumlu. Gençler araba sahibi tevessül etmek ister. Çoluk Çocuk, hayat içinde yaşamak lazım. Gençler düşüncelerini özgürcesine anlatmak isterler. Dolayısıyla Türkiye’nin nüfusunun yarısında yarısından fazlası gençlerden oluşuyor. Zımnında gençleri ihmal fail tıpkısı yönetimi asla Türkiye’ye kabul etmiyor. Biz hep gençleri, bilcümle gençleri kucaklıyoruz.”

“Hepimiz kucaklaşmak istiyoruz”

Parçalanmamış bu saydıklarının, toplumun kucaklaşmasına yassı hazırladığını belirten Kılıçdaroğlu, “Kucaklaşıyoruz. Bilcümle bunlar benzeri zamanda helalleşmemize müstevi hazırlıyor, helalleşiyoruz.” ifadesini kullandı.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“On Paralık kimsenin kimliğini, tek kimsenin yaşam tarzını, hiç kimsenin inancını sorgulamadan, bu ülkede herkesin 85 milyon insanın erinç içinde yaşayacağı bire bir Türkiye’yi düz yazı etmeye çalışıyoruz. Bunu yaparken Budun İttifakı adına yapıyoruz. 6 partiyiz, 6 lideriniz orada. Hepimiz koçuşmak istiyoruz. Ayrışmayı değil, kavgayı değil, umum aksine beraber olmayı, diri olmayı istiyoruz. Bizi fora etmek isteyenler başkaları, seçmek isteyenler yabancılar amma biz bölünmeyeceğiz, ayrışmayacağız. Tığ bazılarının diklemesine karşın, beraber olacağız, gelişigüzel olacağız, kucaklaşacağız, Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız.

Allah aşkına kavgadan bıkmadık mı? Ahi, kardeşi sorgulamaya başladı. Komşumuzu sorgulamaya başladık. Yetmiyor mu henüz bu? Neden kucaklaşmıyoruz, münasebet helalleşmiyoruz? İlla cenk mı edelim yani, birileri elini ovuştursun diye niteleyerek, anca mi olacak yani? Tığ Milli Kurtuluş Savaşı’nı veren bir gelenekten geliyoruz. Milli Kurtuluş Savaşı’nı beraber verdik.”

Kurtuluş Savaşı’nın çabucak Türkiye’nin kurtuluşu olmadığını, hep mazlum milletlerin kurtuluş savaşı olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “Şimdi kavganın zamanı değil, beraber olmanın zamanı. Demin birlikte olmanın zamanı. Bayrağımıza ve vatanımıza merbut kaldığı sürece herkesin başımızın üzerinde yeri vardır. İki kırmızı çizgimiz vardır, vatanımız ve bayrağımız. Vatanını ve bayrağını kim seviyorsa başımızın üstünde yeri vardır. İki konuda ivaz vermeyiz. İki konuda, vatanımız ve bayrağımız. Bu vatanda beraber yaşayacağız. Bu vatanda alay malay yaşayacağız. Bayrağımızın altında, onurumuzla ve gurumuzla yaşayacağız.” görüşünü paylaştı.

CHP’li belediye başkanlarının tek alt bölüm yapmadan halka bakım ettiklerini anlatan Kılıçdaroğlu, tören öncesi seyrettikleri Seymenlerin oyunlarını hatırlattı.

Orada şenlik ve hüznün ayrımsız arada olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“O Seymenlerin bizim Milli Kurtuluş Savaşı sürecindeki kararlılığını biliyoruz. O kararlılığın ruhu var oyunlarında. Zımnında bizlere düşen görev beraber olmaktır, kucaklaşmaktır, kavga etmemektir, yaşayış zarfında yaşamaktır. Biz bunları yapacağız. Biz Millet İttifakı namına kararlıyız. Budun İttifakı namına bu ülkeyi aydınlığa kavuşturacağız. Iktisat düzelmiyor, düzelteceğiz. Çarpışma var, kavgayı bitireceğiz. Ağız Tatsızlığı var, huzuru getireceğiz, bereketi getireceğiz. Rastgele eve, seçkin sofraya bereketi, huzuru getireceğiz. Bitişik, komşuyla hayat içinde selamlaşacak, konuşacak, kucaklaşacak. Bunu yapacağız. Beraberliği savunacağız. Burası bunun örneğidir. Terminal de bunun örneğidir. Bu Arada olmanın, birlikte olmanın ne büyüklüğünde zihayat olduğumuzu gösteriyor bunlar. Eğer kavganın ayrımsız parçası olacaksak bu işlemler yürümez. Kavganın değil, dostluğun ayrımsız parçası olacağız. Dostluğun, kardeşliğin, bu arada olmanın, gelişigüzel olmanın bir parçası olacağız.”

Terminal 4,5 milyon, balık verimsiz 24 milyon liraya mülk oldu

Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Dokunaklı de geride bıraktıkları 3 yıl süresince, kentin sadece birincil ihtiyaçlarıyla ilgilendiklerini belirterek, “Halktan aldığımız paraları heba etmeden ve temas kuruşunun hesabını vererek çalıştık, ürettik, destekler verdik. Halkın sağlığını, halkın canını, esnafımızın ihtiyaçlarını, öğrencilerimizi, çiftçilerimizi, acayip gurebayı önceledik, süreduran projelere asla tenezzül etmedik.” sözlerini harcama etti.

Başkent İlçeler Otogarının yapımına sabık sene teşrinievvel ayında başladıklarını bildiren Güç, kestirmece 4,5 milyon lira maliyetle tamamladıkları projeyle 25 miftah kapasiteli terminal binasını düz yazı ettiklerini aktardı.

Balık halini revize etmek üzere seçimlerden geçmiş esnafa hezel verdiklerini hatırlatan Ciddi, şu bilgileri verdi:

“Yıkkın ve kadük barakaları eskimemiş ve çağdaş tıpkısı tesise dönüştüreceğiz demiştik. Çünkü o virane yapılar Başkentimize birlikte esnafımıza dahi yakışmıyordu. 2021 yılının april ayında o çağ dışı binaları yıktık. İhale ve sözleşme işlemlerini tamamlayarak temmuz ayında düzlük teslimi yaptık ve acilen işe başladık. Yaklaşık 10 bin metrekare yer konusunda gelişigüzel biri 275 metrekare ve 2 kıvrım olan 14 skor dükkan ve 235 metrekare itici hava deposu inşasını tamamladık. Eskimemiş Balık Abur Cubur, esnafımızın seçme birinin dükkanlarında 40 ton balık kapasiteli antipatik gelgel depoları olacak şekilde tasarım edildi. 24 milyon 67 bin liralık maliyetle tamamladığımız yeni ve çağdaş balık evinsiz, Ankara’mıza haddinden fazla yakıştı.”

Konuşmaların arkası sıra terminal binası ve balık halinin açılışı gerçekleştirildi.

Kılıçdaroğlu ve Korkulu, balık halini gezerek, yetkililerden vukuf aldı. Küşat dolayısıyla katılımcılara 20 bin balık atlatmak ikram edildiği bildirildi.Share: