CHP Ekip Başkanvekili Bağımsız Hususi, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi, Sayıştayın genel değerlendirme raporuna bakarak, eksiksiz kamu idarelerinde karşıt işler dolayısıyla tıpkı yılda 604 milyar lira amme zararı oluştuğunu belirterek, “Huysuz faaliyetin karşılığı, büyüklük dilinde ve Türkçede, ateş idare. Bu mal, 109 milyon asgari ücrete denk geliyor.” dedi.

Hususi, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Mersin’de polis güçleri merkezine yönelik saldırıyı gerçekleştiren teröristin, önceki açıklayan insanoğlu olmadığı yönünde söylemler bulunduğunu ifade etti.

Saldırıyı düzenleyen yıldırıcı kim olursa olsun, CHP’nin terörle arasına koyduğu mesafenin ve teröristlere yönelik tavrının değişmeyeceğine bel fail Hususi, “Ama o günden beri benzeri insan, tıpkı gösterici ve buradaki tıpkısı tabir üzerinden CHP’ye saldıranlar, yegâne argüman namına bunu koyanlar hangi diyecekler ona bakacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Hususi, SELIM Tümen’li bazen siyasetçilerin terör örgütü PKK ve yıldırı örgütü elebaşı üzerine olumlu ifadeler kullandığını, bu politikacıların bugün farklı görevlerde bulunduğunu savundu.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, mazi akşam ezanı monitör programına katıldığını anımsatan Özel, Erdoğan’ın, ilkin hazırlanan ve prompter üzerinde yer kayran yanıtları okuduğunu öne sürdü. Bu iddiasının yalanlanması halinde bozukluk dileyeceğini belirten Özel, Erdoğan’a, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile çalışkan yayına katılma çağrısında bulundu.

Gazeteci Nedim Şener’in, CHP’nin tutuklu gazeteciler raporuna ilgilendiren eleştirilerine Hususi, “Cemaziyelevvel saldırdığın koğuş arkadaşın Ahmet Apiko, dünyanın sunma aklık adamlarından birisi, bire bir konuşsa kimsenin yüzüne bakamazsın. Hangi durumda olduğunu hepimiz biliyoruz.” karşılığını verdi.

Şener ile cezaevinde yaptığı görüşmede namına ilettiği bir konuyu açıklayacağını dile getiren Hususi, “Bana ‘Hrant dosyası üzerine çalıştım, tıpkısı şeyler yazdım amma benim cemaatle, Fetullah Gülen ile ayrımsız sorunum yok. Alelhusus az dışındaki eğitim bilimi çalışmalarını önemsiyorum. Hatta kişi çocuğumu üstelik okullarına verebilirim. Yaz bunu.’ dedin mi demedin mi? Dedin. Ego hep kutsallarımın ve değerlerimin üzerine bunu söylerim. Cesaretin varsa sen birlikte söyle. Ego dilekçeyi imzalamaya hazırım, düşün odasında 9 Ağustos 2011’deki kamera kayıtları açıklansın, cesaretin varsa çık imzayı ver.” ifadelerini kullandı.

Özel, iktidara yakın bazı gazetelerin, CHP Fırka Meclisi Üyesi Ermiş Fazilet üzerine, “FETÖ’cü ve terörist” olduğu yönünde manşetler attığını ancak Yiğitlik’in, hakkındaki akıbet davadan birlikte nişancı ettiğini anlatarak, matbuat mensuplarına gösterdiği ceride yöneticilerini, Fazilet’den defo dilemeye çağırdı.

“Tanrı razı olsun DÜRÜST Parti’nin bakanlarından…”

CHP’li Özel, Reisicumhur Erdoğan’ın, “repo oranının düşürülmesiyle şişkinlik oranının indirileceği” söyleminin gerçeği yansıtmadığını, faizin düşürülmesinin enflasyonu artırdığını öne sürdü.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, “Türk gezici adına gezmek istiyorsanız bütçe ve kriter açısından bakıldığında kışın gezmenizi başvuru ederim.” sözlerini aktaran Özel, “Bunlar açısından vatandaşın aklıyla tezyif etmek dahi bir milli spor oldu, tümen sporu oldu.” ifadesini kullandı.

CHP’li milletvekilleri kendisine yaz süresince vatandaşlarla aynı araya geldiklerini ve çalışmalarını sürdüreceklerini dile getiren Özel, “Meclis’te işimiz yoksa sahadayız. ‘CHP seçimi soldurmak amacıyla ne yapıyor?’ diyorlar. Cenabıhak razı olsun DÜRÜST Tümen’nin bakanlarından… Vatandaşa bu sözü söyleyip birlikte sonradan elbette düşünce isteyeceksiniz kardeşim?” diyerek sordu.

Hususi, Erdoğan’ın “Alelhusus sırf daha ferah arabaya yanılmak, daha gani telefon alabilmek, büsbütün artık konsere gidebilmek için adi heveslerle ellerin, yani başka ülkelerin, eksantrik toplumların kapısına varanlara acıyarak bakıyoruz.” sözlerine belen ederek, “bayağı”nin söz anlamının “amiyane, sefil” olduğunu belirtti. Hususi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar adi taleplerse, neden dünyanın en fiyatlı Mercedes’ine bizim Cumhurbaşkanımız biniyor? Dünyanın en fiyatlı 7 uçağından biri hastalık bizde? Sebep dünyanın fiyatlı yatlarından birini donanmadan alıp erinç yatı yaptın? Illet dünyanın sunu adamakıllı koyunda yazlık sarayın var? Neden kışlık saray mensur ettirdin Ahlat’a? Hangi aşağı talepler bunlar. Sen bu dun talepleri bıraksan bile şuncacık vatandaş kabilinden mi yaşasan acep. Sen vatandaşı kullanılmamış tıpkı telefon isteyemez ağıl getirdin evet seni o bindiğin uçaktan, o oturduğun saraydan, o bindiğin Mercedes’ten düşürmek birlikte bu vatandaşın önce seçimdeki boynunun borcudur.”

CHP Kol Başkanvekili Hususi, Sayıştayın akıbet raporuna dikkati çekerek, “Sayıştayın genel değerlendirme raporuna bakarak, tamlık kamu idarelerinde suratsız operasyon zımnında tıpkısı yılda 604 milyar teklik kamu zararı oluşmuş. Hırçın faaliyetin karşılığı, izzet dilinde ve Türkçede, üzücü dalavere. Bu servet, 109 milyon minimum ücrete denk geliyor. Erdoğan ve atadıkları biberli yönetmese, bu parayla tekmil minimum ücretlilere, 12 mahiye alıyorlar ya aynı yılda, 17 maaş bile ikramiye verebilirdik.” şeklinde konuştu.

Share: