Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

– Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini birlikte çözümleme, tasrif ve uygulama olarak üç esas başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Toyluk ve Spor Bakanlığı Sıkıntılı başvuru sonuçlarının bir numara fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu içinde kâin Daraç Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Sıkı referans sonuçlarının birinci fazda harmoni oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, çekim ve aplikasyon yerine üç anne başlıkta inceliyoruz”

Ensiz müracaat süreçlerini ‘analiz, çekim ve uygulama’ adına 3 anne başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, aplikasyon noktasında öğrenci kapanca işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Bakanlık adına tüm çalışmalarımızı malumat odaklı tıpkısı şekilde tamamı ile tıpkı dizge yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini birlikte analiz, çekim ve aplikasyon olarak üç ana başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara yerleşme sürecini bildirme selis şekilde, arz artağan, yaşayan tıpkısı koordinasyon ile yapmak. Öncelikle cümle başvuruların tamamı objektif ayrımsız şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını göstermek isterim” diyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Icra Vekili Kasapoğlu, “Biliyorsunuz eskimemiş eğitim tedris yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 kamu kurumu aracılığıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Emek ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal kendisine doğrulama edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu makbul aziz öğrencilerimiz, dirimlik, başarı ve sosyal durum kriterleri anne alınarak dijital ortamda nesnel aynı şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına arz yakın bakanlık yurdundan elde etmek sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, intizam aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların küşat tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları hele değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bir Numara fazda hep daraç başvurularının yüzde 80’ini sükse ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Almanak bazda sunu fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin genişlik faziletli numara oranını gerçekleştirdik. Devlet adına birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı daraç faaliyetlerinin dünyada eşi aynı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, ESIR yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzdelik 80’lik bire bir istikbal oranı ile hem dahi bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 toprak hacısı hocası ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde üstelik ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek için olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere vadi verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkmak amacıyla 41 devlet merkezimizde birlik başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde bile bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler.”Share: