Bulgaristan’daki erken seçme kapsamında Bursa ve mekân illerde düşünce ödeme işlemi başladı

Bursa, Eskişehir, Çanakkale ve Yalova’üstelik çifte vatandaş olup Bulgaristan seçimleri amacıyla düşünce verme hakkı bulunanlar, er yasama kurulu ve cumhurbaşkanlığı seçimleri üzere sandık başına gitti.

Bursa’dahi yaklaşık 72 bin güç üzere 9 kaza ile Bulgaristan Konsolosluğu’nda 40 kasa kuruldu.

Kentte hayatiyetli çifte vatandaşlar, kurulan sandıklarda Bulgaristan’dan gelenlerin dahi aralarında bulunduğu görevlilerin kontrolünde sabah saatlerinden itibaren oy kullanmaya başladı. 07.00’üstelik başlayan görüş kullanma işlemi, 20.00’ye büyüklüğünde devam edecek.

Elektronik ortamda yapılan seçimlerde, seçmenler etiket belgesiyle bile görüş verebiliyor.

Osmangazi ilçesindeki Mürtefi Haydi Türkay İlkokulu’na düşünce kullanmaya mevrut ve yürümekte zahmet calip buğulu tıpkısı müntehip, işyar eşhas marifetiyle sandalyeye oturtularak bir numara kattaki rey kullanacağı sınıfa kadar taşındı.

Eskişehir

Eskişehir’dahi ise Çankaya Mahallesi’nde düz düzlük Gazi Yakup Satar Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi, Şirintepe Mahallesi’ndeki Şehit Mülazım Subutay Parafin Ortaokulu ile Kardeşler Ortaokulu’nda tahminî bin 600 müntehip üzere sandıklar kuruldu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Eskişehir Balkan Göçmenleri Ekin ve El Birliği Derneği Başkanı Habibe Münevver, fikir ita işleminin sabahın er saatlerde başladığını belirtti.

Geçen yıl yapılan seçimlere bin 564 kişinin rey kullandığını rapor fail Entelektüel, şunları söyledi:

“en üst Bulgaristan seçimini tekrar Eskişehir’bile 14 Teşrinisani 2021’de gerçekleştirdik. O tarihte bin 564 oy kullanılmıştı. Umuyoruz ve diliyoruz bu rakamın bugün üzerine geçelim. Zira kalbimiz aşağılık Bulgaristan’de ruhlu Türk soydaşlarımızla birlikte. Eskişehir’üstelik üç sandıkta görüş kullanma işlemi başladı. 07.00’bile başlayan rey ödeme işlemi 20.00’üstelik sona erecek. Odunpazarı’nda ve Tepebaşı bölgelerindeki üç okulda seçmenler dijital ortamda oy kullanacak. Vatandaşlarımız, elektronik rey kullanma sistemine berenarı alıştılar.”

Çanakkale

Çanakkale form ve Gökçeada ilçesinde seçmenlerin rey kullanmaları amacıyla sandıklar kuruldu.

İl merkezinde Cumhuriyet Altını İlkokulu’nda, Gökçeada’da ise Hayır İlkokulu’nda kurulan sandıklarda seçmenler sabahleyin saatlerinden itibaren görüş istimal işlemlerini gerçekleştirdi.

Yalova

Yalova’birlikte 2, Çiftlikköy ve Altınova ilçelerinde birer koyulmak üzere 4 sandıkta rey kullanacak kısaca bin 600 seçmen, sabahleyin saatlerinde sandıkların bulunduğu okullara gelmeye başladı.

Yapılan kontrollerin arkası sıra oylarını kullanan seçmenler, yurttaşlık görevlerini namına getirdikleri için bahtiyar olduklarını ifade etti.

Sandık görevlisi olduğunu tamlayan Beyhan Çavuş, AA muhabirine, seçimlerin Yalova’birlikte asude geçtiğini ve kestirmece bin 500 kişinin görüş kullanmasını beklediklerini tabir etti.

Çavuş, “Bizim Bulgaristan’daki haklarımızı korumak ve vatandaşlık görevimizi tahsis etmek amacıyla Yalova’daki vatandaşlarımız duyar. Seçim sandıklarına gelip oylarını kullanıyorlar.” diyerek konuştu.

Mersiye Sezer ise sabahleyin 07.00’da sandıkların açıldığını ve gelip oyunu kullandığını belirterek, “İki ülkeye bile okşayıcı hayır olsun. Vatanımıza, milletimize tatlıca tamam inşallah. Çokça fena hâlde geçiyor ve paydaşlık çok çok.” şeklinde konuştu.

Tüm tekme vatandaşlığı olanların duygulu olmasını talip İsmail Ayaz birlikte valilik ve belediyelerin seçme sürecinde verdiği desteklerden belde teşekkürname etti.

Share: