Buğulu adamın zer ve parasını dolandıran dalavereli: “Gösterişli çıkart ha”

Karaman’da yaşlı aynı insan, kendilerini müddeiumumi ve polis güçleri kendisine tanıtan telefon dolandırıcılarına 100 bin liranın üstünde altın ve parasını kaptırdı. Polisin titiz çalışması sonucu yakalanarak Karaman’a getirilen 2 dolandırıcıdan biri adliyeye getirilişi sırasında kendisini görüntüleyen gazeteciye ‘Yakışıklı çıkart ha’ diye seslendi.

Dolandırıcılık olayı, 10 aktarılma önce Hamidiye Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi üstünde yaşandı. Edinilen bilgiye bakarak, dolandırıcılar telefonla aradıkları 61 yaşındaki V.B.’yi terörle mücadele savcısı ve polisi olduklarını söyleyerek ikna etti. Bunun konusunda yaşlı herif tüm söylenenlere inanarak evindeki altın ve paraları getirerek kendilerine vereceğini söyledi.

“Değerli ve paraları poşet içerisinde yararsız kovasının yanına bıraktı”

V.B. ile telefon irtibatını hiç kesmeyen dolandırıcılar, nemli adama kesinlikle bu durumdan kimseye bahsetmemesini istedi. Nemli adamın ağız ağıza inandığına kanma getiren dolandırıcılar bir lahzada harekete geçti. V.B.’den evdeki 4 adet 64 gram ağırlığındaki kızıl bilezik ile 400 euro parayı bir torba içerisine koyarak gösterdikleri yararsız kavasının yanına bırakmasını istedi. Bunun konusunda buğulanmış eş 100 bin liralık üzerindeki altın ve parayı dolandırıcıların tanım ettikleri gübür kovasının yanına bırakarak oradan ayrıldı. Değerli ve paraları düz dolandırıcılar elden geldikleri 34 plakalı otomobile binerek acilen Karaman’ı ayrılma etti. Dolandırıcıların buğulanmış adamı telefonla yönlendirmeleri ise ana yol üzerinde bulunan işyerlerinin düzenlilik kameralarına yansıdı.

“Buğulanmış herif dolandırıldığını anlayarak polise müracaat etti”

Ayrımsız müddet sonraları dolandırıldığını anlayan V.B, Karaman Güven Müdürlüğüne giderek şikayetçi oldu. Cumhuriyet Altını Başsavcılığın talimatı ile Düzenlilik Ofis Müdürlüğüne merbut ekipler mesai başlattı. Olayın yaşandığı cadde üzerindeki asayiş kamerası kayıtlarını toplayan ekipler, şüphelilerin bindiği aracın plakası ile eşkallerini belirleme etti. Plaka Tanıma Sisteminden (PTS) aracın Karaman’dan ayrılarak Ziyalı iline gittiğini öğrenen ekipler, takibe başladı. Aracın Konya’nın Ereğli ilçesine geldiğini belirleyen ekipler Ereğli polisiyle ortak düzenlediği operasyonla şüpheliler İ.A ile M.A.Ş.’yi yakalayarak Karaman’a getirdi.

“Gösterişli çıkart ha” dedi tutuklandı”

Emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının peşi sıra İ.A ile M.A.Ş., adliyeye sevk edildi. M.A.Ş, adliyeye getirilişi sırasında kendisini görüntüleyen gazeteciye ‘Alengirli çıkart ha’ diyerek seslendi. Değme iki bed çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Polisin, eksantrik suçlardan sabıkaları olan dolandırıcıların yaşlı adamdan aldıkları kızıl ve paralara ulaşamadığı öğrenildi. – KARAMAN

Share: