Bu merkezde mânialı kollar eğitim, aileleri koku alıyor (2)

Aileleri tarafından sonsuz gözaltı altında tutulan desteğe kadın sakat erat, Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Zaman Hizmet Iyileştirme ve Aile Konuşma merkezlerinde aldıkları ücretsiz şahsi iş eğitimiyle yaşam kalitelerini arttırarak, yâren ortamında sosyalleşip hayata tutunuyor.

Bakanlık ile Bayrampaşa Belediyesi beyninde imzalanan tören düzeni kapsamında oluşturulan Bayrampaşa Zaman Hizmet Rehabilitasyon ve Sülale Konuşma Merkezi, yüzdelik 70’in üstünde zihinsel veya bedensel engeli bulanan, 13 gözyaşı üstü özel ihtiyaç müstelzim bireylere eş sahipliği yapıyor.

Ebeveynlerine tabi cıvıl cıvıl özel gereksinimli bireylere merkezde ruh bilimci, fizyoterapist, içtimai hizmet ve çocuk aksiyon uzmanlarınca ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve yeteneklerini değerlendirebilmeleri amacıyla eğitimler veriliyor. Ayrımsız yandan gruplar halinde oyunlar oynayan ve spor alışkanlığı kazandırılan fertler, ayrıksı taraftan çalgı aleti, işleme, bostan ve aş damı atölyelerinde repertuvar kazanıp keyifli ant geçiriyor.

Özel araçlarla evlerinden alınan, eğitimleri sonrasında yine evlerine bırakılan mânialı fertler, tuvalet, hijyen ve yeme-içme kabil hayatlarını kolaylaştıracak ameliye alışkanlıkları bile tekrar bu merkezde öğreniyor.

Temas bireye has hizmet modeli sunulan merkezde, ailelere de ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuluyor. Hem merkezde hem birlikte uzmanların ev ziyaretlerinde sorularına karşılık bulan veliler, umum zamanlı, yarı zamanlı ya de seanslı hizmet modeline akıllıca şekilde çocuklarını merkeze bırakabiliyorlar.

Öğrencilerinin hususi günlerini de yakından strateji eden uzmanlar, özel gereksinimli bireylerin doğum günlerini merkezdeki arkadaşlarıyla kutlamalarına imkân sağlıyor.

“Bu nev çocukların topluma kazandırılmaları, eğitimleri öyle olağan tıpkısı gelişim değil”

Bayrampaşa Belediye Reisi Atilla Aydıner, AA muhabirine, ailelerden gelen talepler doğrultusunda bu merkez için planlama yaptıklarını, projeyi üstelik Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile yürütmeye başladıklarını söyledi.

Hizmet binasını inşa ettikten bilahare yanına “boş hayat parkı” yaptıklarını tamlayan Aydıner, merkezle alay malay ailelerin çocuklarına, çocukların ise ailelerine tabi yaşamasının önüne geçildiğini ifade etti.

Merkezde halihazırda 86 ailenin evladının bulunduğunu, bu sayının bazı bazı 110’a çıktığını dile getiren Aydıner, “Sülale gün çocuğunu bize getiriyor, akşam ezanı gine alıyor. Bazen ailelerin çokça elan sıkıntıları vardır. Bazı Bazı bunları 2 devir alıyoruz. Dolayısıyla 86 yavrumuzu 1 hafta içre sirküle ediyoruz. Hepsi buradan faydalanıyor.” dedi.

Aydıner, ebeveynlerinin desteğine karşın evinde kaşıkla birlikte aşındırmak yiyemeyen engellilerin merkezde aşındırmak yeme ve saffet kadar birçok alışkanlığı kazandığını anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Biz burada kemirmek yemeyi bile öğretiyoruz. Cidden burada birkaç yavrumuz kemirmek yemeyi öğrendi hassaten annesi kapıdan can girdiğinde evladının kaşıkla aşındırmak yediğini gördüğü dakika hüngür hüngür ağlamaya başladı. Bunu tıpkısı şeyle ölçemezsiniz, bunun manevi aynı hazzı var. Ayrıca, ara sıra çocuklarımızın ayakyolu problemleri vardı. Bunları da burada çözdük ve aileleri bu şekilde rahatlattık. Eve gittiğinde kendisi rahatlıkla lavabo ihtiyacını görebilme imkanına kavuştu. Onun dışında mânialı yavrularımız burada hem kılık hem dahi Allah’ın vermiş olduğu zekayı kullanarak bazen amal yapıyorlar. Yaptıkları işleri da buradaki işporta salonlarında sergiletiyoruz.”

Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner, ailelerin merkezdeki ortamı görünce duygulandığını, ailelerle ve çocuklarla duygudaşlık kurduklarını söyledi.

Onlarla diyalog kurabildiklerine dikkati çeken Aydıner, “Beni gördükleri ant heyecanlanıyorlar, ayağa kalkıyorlar. Alkışlarlar, bana sarılırlar. O tabloyu gördüğünüz ahit bahtiyar olmamanız üzere herhangi bir sebep namevcut. Size dünyayı verseler, tıpkı de bunların bu mutluluğunu verseler, biz dünyayı değil bunların mutluluğunu alırız. Zira ben biliyorum kim bunların bize vermiş olduğu görevdaşlık ile Allah’ın nezdinde inşallah bunların mükafatını kazanacağız. Aynı de bu tür çocukların bakımları, bu garip çocukların topluma kazandırılmaları, eğitimleri anca basit tıpkı aksiyon değil. Hakikaten burada kâin öğretmenlerimiz dahi bunu ilgiyle yapmaları lazım kim buradaki personelimizin hepsi samimi bu işi yapıyorlar.” diye konuştu.

Aydıner, ailelerin bu kadar merkezlere ihtiyaç duyduğunu, bu nedenle ülkede yaygınlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Cenabıhak bin sefer razı olsun bu okula mesai harcayanlardan”

Eşini üç sene geçmiş kaybettikten sonra Ayfer (46) ve Sevgili (45) isimli mânialı çocuklarıyla beraberce küsurat 68 yaşındaki Esame Maslak, oğlunu yolda gören gestalt görevlilerinin kendisini aradığını, çalışmalardan bilge olduktan bilahare sonunda iki çocuğunu buraya gönderdiğini söyledi.

Merkezdeki eğitimlerin çocukların yaşam kalitesini etkilediğine değinen Maslak, “Artık henüz heyecanlılar, istekliler. Buraya akmak için sabırsızlanıyorlar. ‘Anne hoca hakeza yapıyor’, ‘Anne mutfağa girip hakeza yaptık’, ‘Anne parkta oynadık’, ‘Öğretmenler bize bunları gösterdi’ diye anlatıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çocuklarının çokça arzulu olduğunu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını sevdiğini vurgulayan Maslak, “Onlar kıvançlı ve istekli olduktan sonradan ego da hayhay memnunum, rahatım, içiş abat. Şen kafayla yolluyorum onları. Kollar eve geldiği ahit hareketli, güler yüzlü, anlatıyorlar yaptıklarını. Bu okula faaliyet harcayanlardan Tanrı bin nöbet razı olsun.” dedi.

Oğlunun gezmeyi sevdiğini, kızının ahali işlerine alışmış olduğunu anlatan Maslak, “Kız örneğin pentür yapar, boncuk dizer. Evde aynı öz yapıyorsam, ‘Anne ben yapayım mı?’ der. Kek yapıyor, boyama yapıyor. Burada ne yaptıysa anlatıyor ve evde birlikte yapmayı seviyor.” diye niteleyerek konuştu.

Çocuklarının merkeze istekle gittiğinin altını çizen Maslak, “Temas dolaşma gel deseler ‘hayır’ demezler. Haddinden Fazla mutlular buraya geldikleri amacıyla. İnanın benden önceki uyanıyor, ‘Anne kalk, yemek yiyip gideceğim.’ diyor. Haddinden Fazla rahatım, Allah razı olsun.” değerlendirmesini yaptı.

Maslak, iki çocuğun bakımının tek çocuğa bakarak henüz edisyon olduğunu, çocuklarını merkeze gönderdikten bilahare aile işlerini daha rahat yaptığını kaydetti.

“Hangi antlaşma ki Sayın Cumhurbaşkanımız engelli ailelerine derece verdi…”

Dört yavru annesi 57 yaşındaki Gülperi Turgay, otizmli kızı Nursena’nın (22) merkezde 8 aydır eğitim bilimi gördüğünü söyledi.

Kızının bahtiyar olduğunu, onu mutlu görünce kendisinin üstelik yüzünün güldüğünü dile getiren Turgay, merkeze haftada benzeri dolaşma geldiklerini, kızının burada elan çok ant geçirmek istediğini belirtti.

Merkezdeki eğitimleri nimet adına gören Turgay, “(Nursena) Burada arkadaşlarıyla diyalog kurmayı öğrendi. Atölye çalışmalarını geliştirdi. Zeki düzlem olduğu üzere sevinerek geliyor. Burada ocak-hempa ortamını hissediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Turgay, 20 sene evvel hastaneye gittiğinde doktorların, “Çocuğunuzu karşı ve gidin.” deyip kendilerini husus dışarı ettiğini anlatarak, şunları söyledi:

“Komşular, belde şikayet ediyordu. Toplu taşımaya binemiyoruz, insanlar şikayet ediyor. Önümüzü göremiyorduk. Maddesel durumumuz bile dayanıklı parlak olmadığı üzere o zaman kim şartlarda müşkül yaşadık. Bizden öncekiler mahzenlerde öldüler. Hangi zaman kim Sayın Cumhurbaşkanımız bize, engelli ailelerine değer verdi, sistem derece çevirmek yerinde kaldı. Artık biz delik değiliz. Biz artık hastanelere, kurumlara, okullara gittiğiniz devir, ‘Hoş geldiniz hanımefendi’, ‘Nursenacığım’ diye seslenme ediliyoruz. Çocuklarımızın böyle olmasını istemezdik amma yıldız…”

Turgay, toplumun engelli ailelerinin sesini duymasını ve hassasiyetle yaklaşmasını beklediklerini üstelik sözlerine ekledi.

Sevda Karaman bile otizmli çocuğu Rıfat ile bu zamana kadar kendisinin ilgilendiğini, evladının iki okula gittiğini anlattı.

Aldıkları özel ibret ve eğitimlerden üstelik yeterli verimi alamadıklarını dile getiren Karaman, oğlunu ergenlik çağı sürecinde sosyalleşmesi amacıyla merkeze getirdiğini kaydetti.Share: