BP, yılın ilk yarısında kârını üç katına çıkardı

İngiltere merkezli enerji şirketi BP marifetiyle zaman yayınlanan mali rapora bakarak, bu yılın önce yarısında doğalgaz üretiminde yıllık bazda %6 artış bildirirken, ortaklık kârı bu dönemde neredeyse üç katına artık.

Montel-Foreks’in haberine bakarak, Şirketin küresel doğalgaz üretimi, Aile-Haziran döneminde ortalama 4.803 milyon ödeşme küp/periyot (136 milyon m3/dolaşma) olurken, ikinci çeyrek üretiminin ise tahminî %6 daha efdal olduğu görülüyor.

Sonuçlar, kısmen güzeşte yılın tıpkısı dönemine göre henüz bağan hizmet maliyetleri ve bu sene ki yüksek fiyatlardan kaynaklandı.

Şirketten yapılan açıklamada, “BP, Avrupa’ya yer eksikliği dolayısıyla doğal gaz fiyatlarının üçüncü çeyrekte faziletkâr ve kokot kalmasını bekliyor. Fiyatlar balaban ölçüde Moskof boru yolu akışlarına yahut sair yer kesintilerine sınırlı şekillenecek” ifadeleri kullanılıyor.

Öte yandan, şirketin kesin kâr için kullandığı esas restorasyon maliyeti kârı, geçen yılın bir döneminde 5,4 milyar USD iken Eş-Haziran 2022 döneminde hep 14,7 milyar USD seviyesine ulaştı.

Şirketin Eş-Haziran döneminde yenilenebilir enerji kurulu kapasitesi de sabık yılın benzeri dönemine göre 0,4 GW artışla 2 GW’a ulaştı.

Savaşın ortasında artan şeriklik: BP

 

BP istasyonlarında yakıt tükendi

 

Share: