Bozuk Icra Vekili Eroğlu: “76 şehrin akarsu meselesini kökünden çözdük”

Çarkıt Bakan Eroğlu: “76 şehrin akarsu meselesini kökünden çözdük”

” Türkiye’nin içme suyunda sıkıntısı namevcut, sulama suyunda var”

“Türkiye, Afrika’de 2,5 milyon insana akarsu götürdü”

KASTAMONU – Türkiye’deki 76 şehirde yaşanan su sorununu çözdüklerini söyleyen Eski Orman ve Akarsu İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, modern sulamaya geçilmesi gerektiğini belirterek, “Türkiye’nin içmece suyunda sıkıntısı yok, sulama suyunda var. Suyun, yüzde 76’sını sulamada kullanıyoruz. Bütün sulamaların banko yabani sulamadan çağcıl damlamalı veya yağmurlama sulamalarına geçmesi gerekiyor, hakeza balaban artırım olacak” dedi.

Eski Orman ve Akarsu İşleri Bakanı ve DOĞRU Parti Afyonkarahisar Saylav Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ayrımsız paradigma ziyarette mevcut olmak üzere Kastamonu’ya geldi. İlk yerine Kastamonu’dahi Valiliği görüşme eden Çarkıt Bakan Eroğlu, Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan ile görüştü. Vali Şarap’dan şehirde düzenlenen çalışmalar hakkında bilgelik alan Eroğlu, Kastamonu’da yapılan yatırımlar hakkında bilgiler verdi.

“Devletimiz, Kastamonu’ya son 20 yılda takriben 37 milyar teklik envestisman yapmıştır”

Kastamonu’birlikte inşa edilen Kırık Barajı ile ilişik konuşan Eroğlu, “Bunun amacıyla haddinden fazla savaşım ettik. Yatırım programına alınması, kazançlı problemler, kez sorun kadar haddinden fazla uğraş ettik. Allah’a şükür orada icraat ilerliyor. Devletimiz, Kastamonu’evet akıbet 20 yılda takriben 37 milyar teklik yatırım yapmıştır. Bu yatırımların 7 milyar 250 milyon lirası benim bakanlığım döneminde yapılmıştır. Bu dönemde 8 baraj ve 2 gölet düz yazı ettik. 6 baraj ve gölet yapım safhasındadır. 205 bin 930 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 321 milyon TL tarımsal dirimsel artışı sağladık. 68 dere ıslahını tamamladık. 107,2 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Kastamonu Site Ormanı, 8 bal ormanı ve 14 mesire yeri bünye ettik. Orman köylerinde zinde 8 bin 131 aileye 124,3 milyon TL ferdi proje kredisi ve desteği sağladık. Orman köylülerimiz üzere yıpranmamış gelir kapıları açtık, 128 köyde dirimsel getirici orman kurduk. 30 nüsha resen meteoroloji gözlem istasyonu, 2 nüsha deniz tabiatıyla hava bilgisi gözlem istasyonu ve 1 adet havaalanı hudayinabit meteoroloji müşahede istasyonu kurduk” dedi.

“Bir Numara arzum Fay Barajını bitirip bölgenin gelecekteki akarsu ihtiyacını tamamen bastırmak”

Baraj ve göletlerin inşaatlarını izlem ettiğini rapor fail Eski Bakan Eroğlu, “Kastamonu, İstiklal Harbinde makro bire bir çalım oynamıştır. Biz da İstiklal Yolu üstünde tıpkısı planlama yaptık. Tünelin de yerine bu yüzden İstiklal Tüneli denildi. Havaalanı yoktu, havaalanı açıldı. Tünel da kocaman oldu. Ilgaz Dağını cereyan etmek yalın kat değildi. Burada havaalanı açılınca burada eke ayrımsız turizm potansiyeli oluştu. Bunu d gitmek gerekiyordu. Ego, Kastamonu’yu bahtı çokça bariz tıpkı memleket adına görüyorum. Yollarda açılınca bundan sonra bura Ankara’nın hem yaylası hem denizi hem bile dağı olacak. Antrparantez İstanbul’dan mevrut çok gönül var. Buraya yapılması müstelzim hangi ise onları strateji ediyoruz. Bir Numara arzum Kırık Barajını biran geçmiş bitirip, bu bölgenin gelecekteki akarsu ihtiyacını tamamen karşılamak. Barajın projeleri bitti, şu anda inşaatı devam ediyor” şeklinde konuştu.

“Suyu ferah işletemezseniz İstanbul’a su veremezsiniz”

İstanbul’bile içmece suyuyla ilişik hep enfrastrüktür çalışmalarını tamamladıklarını vurgulayan Eroğlu, “Ben İstanbul’bile İSKİ Umumi Müdürlüğü yaptım. Ego umumi müdürken Sayın Cumhurbaşkanımızda İstanbul Büyükşehir Şehremaneti Başkanıydı. Akarsu diye benzeri şey yoktu. İstanbul’un bırakın munsap kısımlarını merkezinde, Fatih’te, Beşiktaş’ta, Kadıköy’üstelik da su yoktu. Haftada aynı su akardı. O antlaşma İstanbul’un nüfusu 6.5 milyonken deminden 18 milyon. Şu anda su akıyor. Susuzluk bazı bazı olabiliyor. Ama bunu ilgililer, ilgilendiren belediyeler bunu planlaması geçişsiz. Çünkü tığ seçkin şeyi yapmışız, altyapıyı, arıtma tesislerini, göletleri ve barajları, yeğin hatları, şebekeyi yeniledik, hepsini yapmışız. Şimdilik bir tane sav optimum işletme. Bunları bol işletemezseniz İstanbul’a birlikte akarsu veremezsiniz” ifadelerini kullandı.

“76 şehirde akarsu yoktu, bu şehirlerin akarsu sorununu çözdük”

Göreve geldiklerinde 76 şehirde su olmadığını ve bu şehirlerin hepsinde şu anda akarsu sorununu çözdüklerini tamlayan Eroğlu, “Ben sanmıştım kim sadece susuzluk İstanbul’üstelik. Sonra Cumhurbaşkanımız bana dedi ki, ‘Veysel Hoca DSİ’ye geleceksin. İstanbul’üstelik amal tamamlandı. Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs’ın akarsu sorunu ve aynı üstelik Afrika’üstelik aynı bando ülkelere bindi isnat etmek amacıyla.’ Beni DSİ’ye çağırdığı antlaşma ego üstelik zannettim kim gelişigüzel yerde su akıyor. 76 şehirde akarsu yoktu. Kars’tan tutunda Edirne’ye büyüklüğünde, Çankırı’dan Mardin’e, Ankara’ya, Şanlıurfa’ya, İzmir’e kadar akarsu yoktu. Ama tığ hepsini çok dolgunca planladık. Allah’a şükür tecrübemiz var, 76 şehrin akarsu meselesini kökünden çözdük. Bağımlı zaman zaman nazik kuraklıklar olabiliyor. Bilfarz sunu iri yağışsızlık 2007 yılında oldu. Görüş Ankara’birlikte su kesintisi başladı. Biz, orada B planıyla aynı hafta sonraları ego devreye girdim ve Ankara’daki su kesintilerini ortadan kaldırdık. İstanbul’de 2007 yılında iri aynı akarsu sıkıntısı oldu. Onu birlikte aştık. Yani bizim seçkin zaman a, b, c planlarımız var. Eğer aksiyon takibi yapılırsa susuz tek site kalmaz” dedi.

“Yabani sulamadan modern damlamalı yahut yağmurlama sulamalarına geçerse iri tasarruf olacak”

Vahşi sulamadan çağcıl damlamalı veya yağmurlama sulamalarına geçildiği taktirde şişman tasarruf sağlanacağına bel fail Eroğlu, “Esasında içmece suyunda takı yok, bizim ülkemizde sulama suyu, yüzdelik 75-76’sını sulamada kullanıyoruz. Bizler bunu başlattık, bilcümle sulamaların pekâlâ yabanıl sulamadan çağcıl damlamalı veya yağmurlama sulamalarına geçerse balaban artırım olacak. Türkiye akarsu zengini değil, fakirde değil, o yüzden suyun tek doğrudan akıllı tıpkı şekilde sürekli takibi gerekiyor. Bu taktirde susuz saha kalmaz. Biz süfli üst bütün illerde teferruatlı vadede planlama yaptık. Akarsu sıkıntısı yok ama belediyelerin bunu işletmesi gerekiyor. Yağışsız dönemlerin dikkate alınması lazım, Kıbrıs ile müteallik bilindiği için asrın projesiyle buraya su verdik” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye, Afrika’birlikte 2,5 milyon insana su götürdü”

Türkiye’nin Afrika’da hem DSİ hem da TİKA tarafından 2.5 milyon insana akarsu götürdüğünü anlatan Eroğlu, “Orada susama var. Hassaten biz Türkiye namına, Cibuti’üstelik çok iri taşkınlar oluyordu. Cumhurbaşkanımız ile tığ, Cibuti’ye gittiğimizde bende o dönemde bakanım. Cibuti’de şevket başkanı dedi kim: müfrit olduğu zaman şuradaki öz var, haddinden fazla nazik hasar veriyor. Gerçekten toprak çokça yer, dağlardan mevrut su mahvediyor. Siz, çokça baraj yapmışsınız duymuş benzeri yerden. 600 pasaj baraj yapmışsınız. Bize üstelik buraya bir baraj yapın dedi. Bunun üzerine Sayın Cumhurbaşkanımız, Veysel sarıklı dedi bende başüstüne efendim dedim. Tığ, anında oraya barajı 1,5 sene içerisinde yaptık, bitirdik ama Fransızlar gelmiş, yapamamışlar. Fransızlar parasıyla yapamamış barajı amma tığ, karşılıksız yaptık barajı ve bağış adına verdik. Benzeri süre bilahare Sedir Başkanımız Mustafa Şentop ile birlikte Cibuti’ye yolumuz düştü. Baktık kim Cibuti’deki bilcümle insanlar Türkiye, Türkiye diye niteleyerek bayraklarla bizi karşılıyor. Çevirmen anlatıyor bize, bu barajı Türkiye yaptı, Recep Tayyip Erdoğan yaptı diyor. Ondan sonraları katmerli olmadı evet de bize zararı olmadı diyor. Bizim hakikaten bütün Dünyaya yardımlarda şu anda katışık milli hasılat açısından Türkiye, yoksul alperen, acayip gulaba ülkelere yardımlarda bulunuyor. Seçme ant bir numara tam, genişlik nazik envestisman fail yerinde Türkiye” ifadelerini kullandı.

Share: