Bosna Hersekli Katoliklerden Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere arkalama

Bosna Hersek’teki Katolik cemaati, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki afetzedeler amacıyla yardım topladı.

Katolik cemaati, mevki genelinde planlı iş ayininde, topluluk üyelerini Türkiye ve Suriye’deki afetzedelere yardıma çağırırken, hükûmet merkezi Saraybosna’daki “İsa’nın Kalbi Katedrali”nde yardım kutuları açıldı.

Ayinde, Ukrayna’daki savaştan etkilenenler ile Türkiye ve Suriye’deki depremzedelerin içinde bulunduğu baskı durumlara ilgi çekildi.

Katolik cemaatince yapılan açıklamada, “Yer Sarsıntısı felaketinden temas şekilde etkilenenlere manevi desteğimizi ikna etmek istiyor ve depremde hayatını kaybedenlerin ruhları üzere Tanrı’ya yakarış ediyoruz. Türkiye ve Suriye halkı amacıyla toplanan yardımlara paydaşlık sağlıyoruz.” ifadelerine meydan verildi.

Bihac’ta depremzedeler üzere koşu düzenlendi

Bosna Hersek’in Bihac şehrinde, 7 ile 60 yaş arası 50 kişinin katıldığı koşun düzenlendi. Koşudan doğrudan edilen gelirin tamamının, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelerin ihtiyaçları amacıyla kullanılacağı kaydedildi.

Koşunun organizatörlerinden Hasim Sabic, kısaca 5 kilometre koştuklarını tabir ederek, “Spor cihanşümul benzeri açkı ve tığ dahi bu şekilde insanlığımızı açıklamak ve depremzedelere yardımda yatmak istedik.” dedi.

Sabic, katılımcıların koşu etkinliğiyle elde edilen gelirin depremzedelere bağışlanacak olmasından çekicilik duyduğunu kaydetti.

Sırbistan Türkiye’deki depremzedeler üzere ayni müzaheret gönderdi

Sırbistan birlikte Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler amacıyla yardım gönderdi.

Sırbistan hükümetince hazırlanan ayni arkalama, Türk Hava Yolları (THY) kargo uçağıyla, payitaht Belgrad’daki Nikola Tesla Havalimanı’ndan, Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Muhafız Aksoy’un üstelik katılımıyla Türkiye’ye yollandı.

İçinde 29 kışlık çadır, 500 battaniye, 2 gazlı yalan ısıtıcı, 50 mobil abdesthane, 1 elektrik üreteci, 150 nüsha 5 kişilik aş damı seti, 500 plastik aşırma mevcut ayni müzaheret, Gaziantep AFAD İl Müdürlüğüne gönderildi.

Share: