“Bölgesel anestezi teknikleriyle şen benzeri tevellüt benzer”

Anne adayları, veladet yöntemleri üzerine tereddütlü kalabiliyor. Sezaryen doğumlar üzere genel anesteziden henüz konforlu aynı yöntem adına, bölgesel duyum yitimi teknikleri öneriliyor. Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Selma Dalkavuk, “Arsıulusal çalışmalarda sezaryen doğumlar amacıyla genel anesteziye nazaran rejyonel (lehçe) duyum yitimi yöntemleri öneriliyor. Veladet öncesinde meri lehçe anestezi yöntemleri spinal, epidural ve toplanmış (spinal ve epidural anestezinin birlikte uygulanması) olarak gruplandırılabilir” dedi.

Annenin akıl bölgesinde hareketlerinin kısıtlanmasının ve veca hissetmesinin mevlit sonrası konforunu doğrudan etkiliediğini tamlayan Çamlıca Fazilet Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Selma Kaburgasız,konuya ilişik açıklamalarda bulundu.

“BU YÖNTEMLE AMELİYAT SONRASINDA AĞRI VE ACI YOK”

Bölgesel anestezi çeşitlerinin, uygulama teknikleri ve dernekevi anestezinin yapıldığı düz açısından farklılıklar gösterdiğini sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Yağdanlık, şunları kaydetti:

“Spinal duyum yitimi yönteminde hastaya oturur konum verildikten sonra işaret bölgesinden aplikasyon yapılır ve hastalanmış faaliyetler masasına alınır. Hastada yavaş yavaş bacaklarda ölülük, ruh kaybı başlar. Veca ve acı hissi ağız ağıza kaybolunca, arınıklık ve örtme işlemlerinin arkası sıra ameliyata başlanır. Epidural anestezi ile Toplu spinal ve epidural duyum yitimi yöntemlerinde, spinalden farklı olarak; muamelat yapılan meni bölgesine tıpkı kateter takılır, bunun bir ucu hastanın omzuna sabitlenir. Buradan hastaya espaslı kendisine ağrı kesici uygulanır, böylelikle ameliyat sonrasında bile konforlu tıpkısı süreç sağlanmış olur. Takılan bu kateter çok ince olup hastayı huzursuz edecek boyutta değildir. Anneye gelişigüzel tür akım imkanını sağlar ve ağrılı çağ geçtikten sonraları hızlı hızlı çıkarılır.”

Uzm. Dr. Huluskâr, “Anestezi yöntemi konusunda kesif yöneltilen soruların başında operasyon ve ahir aşamalardaki veca ve dağ miktarı geliyor. Meri bilcümle lehçe anestezi yöntemlerinde hastanın bilinci faaliyetler başlangıcından operasyonun sonuna kadar açıktır; hastalar kendilerine dokunulduğunu hissedebilir ancak balkı ve ateş hissetmezler” diye niteleyerek, şöyle devam etti:

“Cerrahi Müdahale tahminî namına 30-40 an sürer. Çağa ekseriyetle geçmiş 3-5 dakika içerisinde dünyaya sağlık, anneye gösterilir ve anneyle bebeğin önceki teması gerçekleştirilir. Bu can anlar yaşandıktan bilahare talip annelere sedasyon denilen hafif düzeyde anestezi verilir. Böylelikle annelerin coşkulu bekleyişinin yerini mutluluğa bırakmasıyla işler tamamlanır”

Işler sonrasında annenin bebeğiyle acilen ilgilenebildiğini sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Selma Yalaka, “Makbul anestezinin etkisi genişlik geç 4 saat içre beğenilir. Sayrı bacaklarını hissetmeye başladıktan sonra ayağa kalkabilir, sonunda günlük birey çokça aceleci şekilde adapte olur” diyerek konuştu.

Share: