Birçok ilde olduğu kabilinden Adana Kozan’dahi dahi kentsel dönüşüme cebin çıkılmış

– Birçok ilde olduğu gibi Adana Kozan’dahi üstelik kentsel dönüşüme karşı çıkılmış

Kozan Şehremini Kazım Özgan:

“Kentsel dönüşümün siyaseti, partisi olamaz, bu hoşur herif ve çap projesi”

ADANA – Kahramanmaraş depremlerinde Adana’nın Kozan ilçesinde üstelik 12’si yoğun, 42’si ölçülü olmak için çok sayıda yapı hasar alırken, Şehremini Kazım Özgan tarafından eski dönemde hazırlanan ‘Kentsel dönüşünüm’ projesine cebin çıkıldığı ortaya artık.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan yıkmacı depremin arkası sıra ayrımsız çokça ilde olduğu gibi 12 binanın yıkıldığı Adana ve ilçelerinde oluşan hasar sonrası kentsel tahavvül projeleri baştan gündeme geldi. Kozan ilçesinde dahi binalardan 12’sinin vahim, 42’sinin orta hasarlı tespitinin peşi sıra Kozan Şehremini Kazım Özgan, 2013 yılında SELIM Parti’den Uray Başkanlığını yürüttüğü dönemde bölüt açıkladığı Mahmutlu ve Cumhuriyet Altını Mahallelerinde deprem riskine karşı hazırladığı kentsel transformasyon projesinin dönemin muhalefeti vasıtasıyla engellendiğini açıkladı.

O gün hazırladığı kentsel dönüşüm ile eş olduğunu dile getiren Komutan Özgan, serencam yıkıcı depremde bölgedeki hasar oluşumlarına dikkat çekerek o bölüm engellenen kentsel transformasyon ile ilçesinin pekâlâ tıpkı felakete sürüldüğünü zehir deneyimle yaşandığını kaydetti.

Yapacağı kentsel tahavvül ile yatay mimarlık, 4 eğik yapılar ve kentin tarihi dokusuna uygun bire bir proje hazırlandığına ilgi çekici Özgan “TOKİ vasıtasıyla inşa edilecek olan yapıları benzeri zamanda site ekonomisinin kalkınması için çarşı, esnaf dükkanları ve taziye evleri yavru oyun alanlarının birlikte proje içinde meydan aldığını dile getirdi.

“İsterlerse analiz yapsınlar beton ancak kazanç”

2013 yılında uygulanmak maksut kentsel transformasyon projesine cebin çıkıldığını ve tehlikenin iri olduğunu aktaran Kozan Şehremini Kazım Özgan, “Kozan için 2013 yılında Cumhuriyet ve Mahmutlu mahallesinde yatay mimari ile kentsel dönüşüm çalışması projelendirdik. İki mahallede meclis kararı aldık. Kentsel dönüşüme o ant TOKİ’yle da görüştük. Mutabık kaldık. Kararlar aldık. Türkiye’deki kül kentlerimizde özellikle 20 yıldan eski evleri mutlaka değiş yaşaması lazım. Bizim bu iki mahalledeki özellikle beton kalitesini söylüyorum. Vaktiyle hazır beton yoktu. Ocaklar yoktu. Mıcır ocakları yoktu. Deli çayı diyerek bizim bire bir çayımız var. Oranın kumlarıyla genellikle yapıldı. Daha sonraları birlikte Ceyhan Irmak’tan Hemite’den kullanıldı. Bunların ilmî adına dayanımları, beton mukavemeti vermez. Bunu rasat adına de biliyoruz. İsterlerse çözümleme yapsınlar beton sıkı çıkar. Eski yapıların tamamında yaklaşık bu şekilde çıkabilir” dedi.

“Kentsel dönüşümün siyaseti, partisi imkânsız”

O bölüm kentsel dönüşümün siyasete malzeme edilerek uygulanmadığını amma kentsel dönüşümün siyaset üstü tıpkısı boyut olduğunu tamlayan Özgan, “O zaman rant sağlanıyor denildi. Azamet devlete getirim sağlar mı? Böyle bir husus evet mu? Halbuki rantı biz oradaki yaşayanlara sağlayacaktık. Bunu tabii anlatmakta zorlandık. Neden? İşin içine maalesef yöntem girdi. Maatteessüf provokatörler girdi biz orada mahalleyi sülale ev gezdik. Hatta sarrafiye aktörlerinin birinin evine iki kat gittim. Anlattım. Intikal Etmek istemiyor. Zira geleceği düşünmüyor. Yani zaman yaşadık. Maraş’ta, Hatay’dahi yaşanan depremin Kozan’da yaşamayacağını kim güvence edebilir. Adana’dahi biliyorsunuz yıkılmalar oldu. Bir Vakitler Anavarza antik kenti yerle tıpkısı reşit depremden ortalık. Yer Sarsıntısı eskiden bunu yeniden biz gündeme taşınmasını istedik. Şöyle, ayrımsız daha hakeza hatalar yapmayalım. Bunun siyaseti imkânsız. Bunun partisi gayrimümkün. Bu aşağılık insan projesi, oran projesi. Tığ bunun ardında durduk. Seçimi kaybetsem üstelik ego buradan kavrayışsız hamle atmayacağım sonuna kadar peşinde durduk. Üste şurası söyledim. Dedim evinize eş vereceğiz. Sizi borçlandırmayacağız. Borçlandıracaklar diyerek matlup yaptılar” diye sürecin engellendiğini tabir etti.

“artık treni kaçırmayın kentsel dönüşümü cümle desteklesin”

Konuşmasını sürdüren Özgan, “Ben şunun için söylüyorum. Buradan halkımıza, Türk milletine şayet duyulursa, amiyane bunlara destekçi olunsun. Zira oradaki evlerin hiçbirinde kazançlı değeri kalmamış, başarısız. Tek yüklenici girip üstelik bulunan yapıya değer biçmez kümese ayar biçmez, duvara ayar biçmez, ağaca derece biçmez. Vakit Kaybetmeden arsayı değerlendirir. Ne kazanacaklardı, Hangi kaybettiler. Ego dahi tren kaçtı diyorum. bundan sonra şimendifer gelirse kaçırmasınlar” diyerek konuştu.

(BRL-HİV-ÖK-Y)

Share: