Bingöl haberleri | Bingöl’de zaman kesen zelzele tatbikatı

Bingöl’üstelik soluk kesen zelzele tatbikatı

BİNGÖL – Bingöl’dahi valilik ile AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde, resmi ve toplamda 453 personelin katılımıyla çağ kesen deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Bingöl’birlikte il koordinesinde İl Kıyamet ve Ivedi Uzanım Müdürlüğü ile kurumların katılımıyla dem kesen sarsıntı tatbikatı gerçekleştirildi. Diyarbakır, Muş, Bitlis, Van, Erzurum ve Tunceli ekiplerinin birlikte gönüllülerden oluşan toplamda 453 personelin katılımıyla, senaryo gereği 6.0 kadar bire bir yer sarsıntısı meydana geldi. Deprem kaynaklı olarak ilçe, yangın kabilinden olaylara ekipler engelleme ederken, kent merkezinde yıkımı başlayan sakat hükümet konağında dem kesen istirdat operasyonları gerçekleştirildi.

İlk yerine Afet Kriz Merkezi’nde araştırmalar yapılırken, daha sonra istirdat çalışmaları yapıldı.

Yer Sarsıntısı tatbikatının her bölümünü inceleyici ve daha sonra alana gelerek vukuf kayran Vali Kıymetiharbiye Çiftçi, burada açıklamalarda bulundu. Ilbay Dikici, “Bingöl hareket ve afetsellik açısından riskli bire bir bölgede meydan alıyor. Maşrık Anadolu ve Yıldız Anadolu kırık hatlarının kesiştiği birinci rütbe deprem bölgesinde kayran düzlük ilimizde giderek depreme alın, değişik afetlere alın anbean yetişmek durumundayız. Bizlerde yapmış olduğumuz çalışmaları buna bakarak çalıştırıyoruz. Bugün da mekân illerden ortaklık ile alay malay filhakika degaje katılımlı tıpkı tatbikatı hem masa başı hem de düzlük tatbikatını icra ika fırsatı bulduk. Bu tatbikatta toplamda 453 personelimiz, 76 aracımız fariza aldı. Tekrar bu çerçevede ekiplerimiz 6 lokasyonda hararet, sarsıntı, tahliye üzere çeşitli alanlarda görev icra ettiler. Hakikaten gördük kim arkadaşlarımızın hem olaylara performansları, hem donanımları hem hızları hem birlikte eş güdüm süreçleri gayet başarılı ve atılganlık verici şekilde oldu” dedi.

Sarsıntı tatbikatının gerçeğe yakın olduğunu ve manevi olarak etkilendiğini belirten vatandaşlardan Dilek Yamanoğlu ise, “Siren seslerini duydum. Düşkünlük ettim geldim, çokça bile korkttum. Geldiğimde macerasız üstü kıran durumları üzere tıpkısı manevra yapıldığını gördüm. ve nerede hangi yapmamız gerektiğini öğrendim, bilgiler aldım. Haddinden Fazla domuzuna bire bir manevra olduğunu düşünüyorum. Manevi olarak de etkilendik, emeği sabık herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Vali Kıymet Ekinci ve kurum müdürleri, tatbikat sonrası ekiplere teşekkürname ederek ajanda fotoğrafı çektirdi.

Share: