Beylikdüzü Sivas Kongre Binası ve 4 Eylül 1919 Cahillik Merkezi Açıldı

Beylikdüzü Belediyesi’nin Milli Savaşım ruhunu ilçede yaşatmak amacıyla hayata geçirdiği Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası ve 4 Eylül 1919 Cahillik Merkezi hizmete açıldı. 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 103.yıl dönümünde ilçeye kazandırılan merkezin cephesi, Sivas Kongresi’nin yapıldığı bina ile uygun tıpkısı tasarlanarak düz yazı edildi. Küşat töreninde konuşan Beylikdüzü Belediye Reisi Mehmet Uğur Kötürüm, “Ülkemizin içinden geçtiği bu it canlı günlerde ihtiyacımız olan kırıcı ve ilhamı geçmişimizden alıyoruz. Cumhuriyetimizin kullanılmamış nesillerine bakım edecek olan bu bina, üstesinden gelemeyeceğimiz tek şeyin olmadığına dayalı inancımızı tazeliyor” dedi.

Beylikdüzü Belediyesi’nin, Milli Savaş ruhunu ilçede bilgili etmek için hayata geçirdiği Beylikdüzü Sivas Kongre Binası ve 4 Eylül 1919 Gençlik Merkezi hizmete açıldı.

Açım törenine, Beylikdüzü Şehremini Mehmet Meram Inmeli’ın birlikte; CHP İstanbul Milletvekilleri Uca Şeker, Sibel Özdemir, Bağımsız Karabat, Turan Aydoğan, CHP Parti Divan Üyesi Tabiiyet Kılıç, 24. dönme CHP İstanbul Mebus Süleyman Çelebi, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Bahir Bozkurt, Kars eski Şehremini Toy Alibeyoğlu, Çıpa Takım Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, kaymakamlık protokolü, siyasi partilerin toprak ve kaza temsilcileri, STK’lar ve vatandaşlar iştirak sağladı.

Programda, Sivas ahali oyunları ekibinin gösterisi ile Sivaslı artist Kaynak Dağdelen’in saz dinletisi nazik zevk topladı.

“SİVAS KONGRESİ, MİLLET EGEMENLİĞİNE DAYANAN YENİ BİR DEVLETİN DOĞUŞUNUN MÜJDECİSİDİR”

Küşat töreninde yaptığı konuşmada, Sivas Kongresi’nin önemine dikkat çeken Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Maksat Çalık, şunları söyledi:

“103 sene ilk bugün toplanan Sivas Kongresi’nde manda ve himaye reddedilerek vatanın ayrılamaz bütünlüğü kabul edildi. Sivas Kongresi, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde milletimizin istiklal önünde verdiği Milli Uğraş’nin fitilinin ateşlendiği gündür. Sivas Kongresi, kavim egemenliğine müstenit yıpranmamış ayrımsız devletin doğuşunun müjdecisidir. Sivas Kongresi, Milli Savaş’nin makro aktörlerinden olan kadınların örgütlenmesine üstelik civar fut olmuştur. Böyle özel tıpkısı günde ilçemize, Beylikdüzü Sivas Kongre Binası ve 4 Eylül 1919 Toyluk Merkezi’ni kazandırmaktan etraf çok mutluyuz. Sivas Kongresi’nin yapıldığı binanın replikasını balaban tıpkısı titizlikle inşa ettiğimiz bu bina, Milli Savaş ruhunu özellikle torunlar ve çoluk çocuk tevessül etmek için mecmu komşularımıza yaşatacaktır. İçerisinde; Sivas Kongresi Salonu, işporta salonları, terbiye sınıfları, kütüphane, tetebbu merkezi, robotik kodlama atölyesi, eş el sanatları atölyesi bulunan merkezimiz Cumhuriyetimizin eskimemiş nesillerine bakım edecek. Bu merkezin ilçemize kazandırılmasında bizlerle teşrikimesai yapan Beylikdüzü Sivaslılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği ile merkezimizin inşasını üstlenen Çıpa Ekip Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Çıpa’e teşekkür ediyorum.”

“AYDINLIK GELECEĞİN FAKAT GENÇLERLE BU ARADA İNŞA EDİLEBİLECEĞİNE İNANIYORUZ”

Konuşmasının devamında çoluk çocuk üzere çalışmaya bitmeme edeceklerini vurgulayan Başkan Inmeli, “Bugün ülkemizin kuruluşunda olduğu gibi, kültürlü geleceğin fakat gençlerle beraber mensur edilebileceğine inanıyoruz. Beylikdüzü’nde yaptığımız yatırımların balaban çoğunluğunun, gençlerimize ve geleceğimize envestisman niteliğinde olması dahi bundandır. Beylikdüzü Belediyesi kendisine eğitimden istihdama, bilimden teknolojiye, sanattan spora büyüklüğünde temas alanda hayata geçirdiğimiz proje ve çalışmalarla gençlerin umudunu etkili tutmaya devam edeceğiz. Potansiyellerini gerçekleştirmeleri için onlara imkan ve olanak sağlamanın çabası içerisinde olacağız. Ülkemizin içinden geçtiği bu mukavemetli günlerde ihtiyacımız olan gösterişli ve ilhamı geçmişimizden alıyoruz. Bu yapı, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şeyin olmadığına dayalı inancımızı tazeliyor. Beylikdüzü’nde halkımıza Atatürk mebde ve inkılaplarının ışığında hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

DEMİR: “GENÇLİĞİ OLMAYANIN GELECEĞİ OLANAKSIZ”

Çipo Ekip Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Çipo bile “Sivas’takinin birebir aynı olan bu binanın dip katında gençlerimize çokça iyicene ayrımsız kitabevi yaptık. Başkanımız Mehmet Maksat Çalık’ın burada gençler için tıpkısı kitabevi önermesi beni siftinlik çokça duygulandırdı. Gelişigüzel siyasetçiden bunu bekliyoruz. Gençlik çok şanlı, gençliği olmayanın geleceği olmaz. Gençliğe değer verip yüklenmek lazım” diye konuştu.

GÜNAY: “4 EYLÜL ANLAŞILMASI VE ANLATILMASI GEREKEN KIYMETLİ BİR DÖNÜŞ”

Beylikdüzü Sivaslılar Toplumsal Yardımlaşma ve Firez Derneği Başkanı Eyyüp Günay ise “Bugün, anlaşılması ve anlatılması müstelzim nadir tıpkısı periyot. 4 Eylül Türk milletinin; ayrımsız karış toprağına, dalgalanan bayrağına, okunan ezanına, dini ve milli değerlerine eş çıktığı gündür. 4 Ilkgüz benzeri zamanda Dünya Sivaslılar Günü’dür. Burada emeği sabık herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Başbuğ Sakat ve beraberindeki gök bilimi binayı gezdi.Share: