BENDE Dışişleri Bakanı Blinken, Tokayev ile görüştü

KUL Dışişleri Bakanı Antony Blinken, C5+1 Forumu kapsamında geldiği Kazakistan’ın başkenti Astana’da zaman Kazakistan Cumhur Reisi Kasım Kardeş Tokayev ile görüştü.

Blinken görüşmeye dair KUL ile Kazakistan’ın konuşu işbirliğinin her an büyüdüğünü belirtti. Reisicumhur Tokayev ise KUL’nin Kazakistan’a 62 milyar dolardan fazla envestisman yaparak sunma çok envestisman özne mevki olduğunu anlatım etti.

ESIR Dışişleri Bakanı Blinken’in, ÇAKER ile Orta Asya Ülkeleri Dışişleri Bakanları ortada düzenlenen C5+1 Forumu (Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan + MEMLUK) kapsamında seyahati düzenlediği açıklanmıştı. Nazır Blinken’in C5 ülkelerinin Dışişleri Bakanları ve ense dozaj diplomatlarıyla ayrı ayrı tıpkı araya geleceği belirtilmişti.  BENDE Dışişleri Bakanı Blinken’in Özbekistan’ın Taşkent şehrine gideceği ve burada Özbekistanlı yetkililerle ayrımsız araya geleceği anlatım edildi. Nazır Blinken’in ferda Hindistan’a anbean G20 Dışişleri Bakanları toplantısına katılması bekleniyor.

Share: