Belarus Ululuk Başkanı Lukaşenko, Çinli mevkidaşı Cinping ile görüştü

Resmi temaslarda mevcut olmak amacıyla Çin’in başkenti Pekin’e revan Belarus Cesamet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Çin Azamet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi.

Çin Kerem Başkanı Cinping’e, Rusya- Ukrayna savaşı kapsamındaki barışsever tutumu konusunda teşekkür eden Lukaşenko, “Bugünkü toplantı, standardın dışında, bakir yaklaşımlar ve sorumlu siyasal kararlar gerektiren çokça baskı aynı zamanda gerçekleşiyor. Bu kararlar, kazananın olmayacağı toptan tıpkı çatışmaya kaymayı önlemeyi amaçlamalıdır. Geçenlerde dünya kamuoyuna hitaben bunu açıkça ve kemiksiz tıpkı şekilde anlatım ettiniz. Bu nedenle Belarus çalışkan kendisine sulh teklifleri sunuyor, arsıulusal düzenlilik konusunda öne sürdüğünüz inisiyatifi parçalanmamış olarak destekliyor” dedi.

“İŞ BİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Lukaşenko, uygulayım bilimi alanında Çin-Belarus aksiyon birliğini derinleştirmek istediklerini tabir ederek, “Ortak girişimlerin oluşturulması, gündeş Çin teknolojilerinin tanıtılmasıyla Belarus işletmelerinin modernizasyonu, üçüncü devlet pazarlarına servet ve hizmetlerin tanıtımı dahil doğmak amacıyla teknolojik evolüsyon konusunda Çin ile işbirliğini derinleştirmekle ilgileniyoruz” dedi.

Share: