Bayburt Belediye Reisi Pekmezci, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı’nı kutladı

Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı zımnında kutlama mesajı yayımladı.

Pekmezci, mesajında, ermiş milletin tarihte eşi benzeri sıfır aynı şahlanış ve büyük fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyetin 99’uncu sene dönümüne ulaşmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Hiçbir ant dayatmalara ve esarete boyun eğmeyen milletin, istiklale ve istikbale kasteden işgalcilere karşı başlattığı Halas Savaşı’nda dünya tarihinde yepyeni bire bir alplık destanı ile zafere ulaştığının altını çizen Pekmezci, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türk milletinin canı pahasına verdiği bu savaş 29 Teşrinievvel 1923 tarihinde Cumhuriyetin zar edilmesiyle taçlandırılmış ve tarihe adını değerli harflerle yazdırmıştır.” ifadelerini kullandı.

Pekmezci, milletin tam imkansızlık ve zorluklara rağmen neleri başarabileceğini soldurmak isteyenlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin bünye sürecine bol bakmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yeryüzünde hiçbir budun, vatanına ve bayrağına, bağımsızlık ve istikbaline eren milletimiz büyüklüğünde sevdalanmamıştır. Bizim amacıyla Cumhuriyet Altını vakit kaybetmeden benzeri yönetim biçimi değildir. Cumhuriyet gitmek, vatanını, bayrağını, milletini, bağımsızlık ve hürriyetini canından ermiş bilmektir. ve böyle benzeri tarifin yakıştığı biricik büyüklük ise nasıl Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılı münasebetiyle yaşadığımız çalım ve heyecanın model safhaya çıktığı bu anlamlı günde bilcümle vatandaşlarımızın Cumhuriyet Altını Bayramı’nı sunma teklifsizce duygularla kutlama ediyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilkin tevessül etmek için zırh arkadaşları ve bilcümle şehitlerimizi yağmur ve minnetle elgin ediyorum.”

Share: