Batman kültür müzakere haberi | Yılın 9 ayında turizme elverişli olan Hasankeyf’te yenileme çalışmaları tamamlandı

Yılın 9 ayında turizme uygun olan Hasankeyf’te yenileme çalışmaları tamamlandı

BATMAN Ilısu Barajı ile gelişigüzel sular altında kalan Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te taşınan eserlerin yenileme çalışmaları bitti. Yerinden sökülen 650 almanak Çalıştırıcı Camii’nin bakir yerine alengir işlemleri ve restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf yıpranmamış yerleşik alanına taşınan tarihi eserlerin yenileme çalışmaları tamamlanırken, Arkeo Park Yeri alanında çevre düzenlemeleri hararetli bir şekilde bitmeme ediyor. Restorasyon çalımları için konuşan Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, Hasankeyf’in binlerce yılık tıpkı geçmişin izlerini taşıdığını ve medeniyetin önceki şehri olduğunu söyledi. Ilçebay Öztürk, “Bugünde bizler bu mirası müzaheret etmek ve gelecek nesillere aktara çakmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Özelikle herkesin bildiği kabilinden Hasankeyf Baraj sürecinde kent sular altında kaldı. Kalmadan öncede bütün tarihi kültürel asar haddinden fazla hususi bir maharet ile yeni Hasankeyf’e taşındı. Taşınmayan Hasankeyf Kalesi dediğimiz tıpkı düz var; ayn filhakika akarsu üstünde havza ile ulaşım sağlana biliyor. Taşınmış olduğumuz yerlerde birlikte göç işlemleri bitti, yenileme işleri bitti” dedi.

“Özgün aynı proje hayata geçirilecek”

Arkeo Park alanında mekân düzenlemelerinin çokça güç bire bir şekilde devem ettiğini belirten Kaymakam Öztürk “Gerçekten özgün benzeri proje hayata geçirilecek. Gayrı yandan Hasankeyf Kalesi’nde bulunan kazılarımız bitmeme ediyor. Onlar, Cumhurbaşkanlığı kazıları şeklinde yılara sirayet eden kazılardır. Soy bulabilirsek orada daha üstelik hızlanmanın yararlı olacağını düşünüyorum. Haddinden Fazla bayrı tıpkısı gün var Hasankeyf Kalesi’nde. Oraları dahi tıpkı şekilde turizme kazandırmak amacıyla haddinden fazla özenle müstahzar aynı projemiz elan var. Ağma Vadisi’nin baştan dönüşümü projesi benzeri çerçevede hayata geçiyoruz. O çalışmada bittiğinde çokça daha kesin göreceğiz, buraların entegresi ile sağlamış olacağız” diye konuştu.

“İğne atsanız yere düşmeyecek konuma ati”

“Şu anda oralardaki icraat bitmeme ediyor” diyen Kaymakam Öztürk, “Buradaki çalışmalar elan hızlı. Bura bittiği gibi oradaki icraat elan hızlanacak. Orayla buradaki kontağı sağladığımız zamanda artık bozuk Hasankeyf’in var olduğunu da ziyaretçilerimize göstereceğiz. Bütün büyüklük yetkililerimize köle teşekkür ediyorum. Özelikle edebiyat çokça yunak bölge, amma su olduğu üzere insanlarımızı buraya incizap peşindeyiz. İlkbahar ve bağ bozumu aylarının dışında yaz döneminde daha çok turistlerimizi burada göreceğiz. Şu anda ağır sıklet aynı mevsim. Buranın güzelliği şu, meyan ayında bile turizm sezonu deli dolu olabiliyor. Bu toprak 3 kamer, 3 zaman. Kısaca 8 ila 9 ay çokça müsait turizme. Bizde bu hep müşahitliği kullanacağız. Değme sabık gün daha fazla turist geliyor. Tığ burada olmayacağız, şu gördüğümüz alanda enjeksiyon atsanız yere düşmeyecek konuma ati. Tığ, inanıyoruz ve o mimaride çalışıyoruz” dedi.

Share: