Batman haberi… Batman’da Hasankeyf turizm ve bahir kanosu festivali başladı

Batman’üstelik Hasankeyf turizm ve bahir kano akarsu festivali başladı

BATMAN – Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’te turizm ve deniz kanosu festivali başladı.

Batman Valiliği himayesinde, Hasankeyf Kaymakamlığı koordinasyonunda, Batman Belediyesi, Hasankeyf Belediyesi, Batman İl Özel İdaresi, Batman İl Ekin ve Turizm Müdürlüğü, Batman Gençlik ve Spor İI Müdürlüğü, Spor Kıç ve Türkiye Kano Federasyonunun katkılarıyla festival gerçekleştirildi. Hasankeyf limanında planlı festivalde Türkiye Bahir Kanosu Şampiyonası yarışları yapıldı. Hasankeyf’e özgü lezzetlerin ikram edildiği festivalde ev içi ve mikro dışından mevrut cevelan operatörleri Ilısu Baraj gölünde bölge turuna katıldı. Festivale gelenler Hasankeyf Müzesi özellikle tevessül etmek üzere, Zeynel Satma Türbesi ve Arkeopark alanını gezdi, flyboard, jet ski ve parasailing gösterilerini izledi.

Festivalin açılışında mütekellim Batman Valisi Ekrem Canalp, Hasankeyf denildiği ant akla sıra, kültür ve medeniyetin geldiğini söyledi. Tarihi, kültürü ve medeniyeti Hasankeyf için aynı avantaja atfetmek istediklerini tamlayan Canalp, “Hedefimiz ve istikametimiz de bu yöndedir. Bunu bile gerçekleştirmek üzere tıpkısı taraftan tarihi ve kültürü ama ayrımsız zamanda turizmi çeşitlendirecek başka aktiviteleri de fayrap etmek zorundayız” dedi.

İlkini gerçekleştirdikleri Hasankeyf Turizm ve Kano Festivali’nin hedeflediklerinin turizmi geliştirme amacına bakım ettiğini kaydeden Canalp, şöyle konuştu:

“Hemen gün ve hars değil aynı zamanda turizmini geliştirebilecek ve kalkındırabilecek ne varsa bunların hepsini dahi faaliyete koyma üzere tıpkı önceliğimiz var. Bunları yaparken elimizdeki yarar neyse onu dahi kabul etmek zorundayız. Ilusu Barajı bu avantajlardan biri türlü. Bu barajı bugünkü kano festivali örneğinde olduğu kadar ayrı ayrı akarsu sporları aktiviteleri zarfında kullanabiliriz. Turizm ile sporu birleştirebiliriz. Turizm ve sporu birleştiren aktiviteler Hasankeyf’in gelişimi üzere kalkınmasını üzere ve dahi turizm üzere son derece eşsiz cins”.

Festival Hasankeyf gösterici sergisi ve Batmanlı sanatçıların vereceği dinleti ile devam edecek. Yarın ise Türkiye Deniz Kanosu Şampiyonası’nın finali yapılacak.

Share: