Başkandan vatandaşlara ‘yalıtım’ çağrısı

Samsun’un Kavak İlçe Belediye Reisi İbrahim Sarıcaoğlu, kaymakamlık halkına konutlarını elektrik yaptırarak kışa hazırlamaları çağrısında bulunarak, “Kışı kaba güzeşte ilçemizde yapacağımız bu çalışma ile hem bütçemize hem de ülkemize makro ayrımsız kâr sağlamış oluruz” dedi.

Kış mevsimi öncesi küsurat enerji maliyetlerini bile hatırlatarak vatandaşları olabilir olduğunca tasarrufa yönelmeleri üstüne uyarıcı Başbuğ Sarıcaoğlu, “Kavak’ta tahminî 8 bin dolayında konut var. Bizler bu konutlarımızda yapacağımız ısı yalıtımları ile hem ev bütçemize yardım sağlarız hem de erke tasarrufu ile ülkemize koca benzeri yardım sunmuş oluruz” diyerek konuştu.

Bir eski sene Kavak’ta çokça üzücü tıpkı kış mevsimi yaşandığını hatırlatarak ilçe merkezinde bile kar kalınlığının düzlük düz aynı metreyi aşan bölgeler olduğuna dikkat çekici Sarıcaoğlu, büyüklük enerjisinin mübarek kullanılması üstüne herkese nazik görev düştüğünü kaydetti. Bu sene kavga dolayısıyla Rusya’nın doğalgaz sevkiyatını azaltması ile Avrupa ülkelerinin bile erke verimliliği çalışmalarına odaklandıklarına işaret fail Sarıcaoğlu, Türkiye’nin üstelik erke verimliliği alanındaki çalışmalarını artırdığını söyledi.

Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı’nın aldığı aynı topluluk önlemler ile erke verimliliğini sağlamaya çalıştığını anlatan Şehremini İbrahim Sarıcaoğlu, bakanlığın, artan erke fiyatları ve mektepli karşı ilk kendisine konutlara yalıtım kredisi vermeye başladığını hatırlatarak, “Bakanlığımız konutlarda ısı yalıtımının sağlanması üzere kat başına 50 bin TL’ye kadar 60 ay vadeli, maaş yüzde 0.99 faizle krediyi vatandaşın kullanımına sundu. Devletimiz bu yolla üç yılda en birkaç 900 bin dairenin yalıtımını sağlayarak 2024 sonuna arbede konutlarda kestirmece 1 bilyon m3 gaz eşdeğeri artırım hedefliyor. Devletimizin bu projesine bizlerde Kavak yerine destek verebiliriz. Bunun üzere ilçemizde mevcut bilcümle hane sahiplerine doğru şita öncesi binalarına cazibe yapmalarını öneriyoruz. Böylelikle hemşehrilerimiz kışı sert geçen ilçemizde hem soğuktan etkilenmeyecek, hem da daha beş altı fatura ödeyerek bütçelerine güç bir yardım sağlamış olacaklar” şeklinde konuştu. – SAMSUN

Share: