Basit yaşlarda görülen diş hastalıklarına ilgi

Adi yaşlarda görülen diş hastalıklarına özen

Diş Hekimi Muhabbet Bayındır:

“Bala gelişimini suratsız etkiliyor”

BATMAN – Batman’bile hususi benzeri hastanede görevli Diş Doktoru Sevim Rahat, diş sağlığı konusunda uyarılarda bulundu. Dr. Bayındır, “Aşağı yaşlarda tanıdık diş hastalıkları çocukların gelişimini damarı bozuk etkilemektedir” dedi.

Batman’da hususi tıpkısı hastanede memur Diş Doktoru Bağlılık Şen, dişler ağıza sürmeye başladığı ahit bir lahzada çocukları araştırı etmeye başlamadıklarını söyledi. Çocuklarda, bebeklerde diş sürme 6 aydan itibaren başladığını rapor eden Dr. Şen, “Bu biraz henüz erken veya geç olabiliyor. Sayı Farkı 3 gözyaşı civarı benzen dişleri tamamlanıyor. Fevkani 10 şerha, altta 10 pare kuzu dişi oluşuyor. Bu dönemde 6. aydan itibaren diş sürmeye başladıktan sonra özellikle emzik kullanan ebeveynler amacıyla genelde biberonun emziğini lezzetli şeylere bandırma, şekerli şeylerle ıslatıp o şekilde geceleyin uykusuna daldırıyorlar. Bu çokça falsolu tıpkısı öz. Bu kesinlikle istemediğimiz benzeri öz” dedi.

Bu konuda ebeveynler alelhusus 6 aydan sonra yani diş ağza sürdükten itibaren bu tuhaf şeylere çok dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çeken Dr. Rahat, “Kendileri fırçalaması lazım. Sonuçta çocuk 3 yaşına büyüklüğünde motor gelişimleri parçalanmamış sağlanamıyor. Bu süreçte fırçayla yaş aralığına bakarak, ayına bakarak özellikle 0 – 2 yaş imdi flörsüz diş macunları öneriliyor. Ama literatürde bu bilgiler her an değişebiliyor. Kebir olan bizim ebeveynlerden istediğimiz özdek ağız ağıza çocuklarının dişlerini fırçalamaları. Burada ebeveynlerin faktörleri nümayiş oynuyor. Zira bazen ebeveynler baş döndürücü hassasiyetli davranabiliyor. Bazılarının füru üzerinde çok kısıtlayıcı rolleri var. evet de ağız ağıza her şeyi haddinden fazla rahata bıraktıkları dönemler da var ama biz burada daha çok ebeveynleri ile iş birliği içerisinde otama akıllıca görüyoruz” şeklinde konuştu.Share: