Bartın’da aksi hava durumu balık fiyatlarını yükseltti

Bartın’ın Amasra ilçesinde suratsız hava raporu dolayısıyla bir iki miktarda balık avlanması tezgahlardaki fiyatları artırdı.

Karadeniz’e açılan balıkçılar, sevimsiz çekicilik, yağmur ve rüzgar cihetiyle Amasra Limanı’na beş altı miktarda palamut avlayarak döndü.

Tezgahlarda matlup miktarda balık bulunmaması dahi fiyatları arttırdı.

Geçen günlerde tezgahlarda tanesi 20-25 liraya satılan iri palamudun fiyatı 50 liraya büyüklüğünde yükseldi.

Boyuna göre 30-50 liralık ortada satılan palamudun tezgahlarda bir iki miktarda bulunduğu görüldü.

“Balığın bir iki çıkması fiyatların yükselmesine sebep oldu”

Amasra Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Tayfun Orhan, AA muhabirine, kısaca tıpkı aydır balıkçıların yüzünün palamutla güldüğünü söyledi.

Palamut fiyatlarının teferruatlı süredir düşük seyretmesine rağmen 2 gündür etkin olan sağanak ve rüzgar nedeniyle teknelerin abes döndüğünü aktaran Orhan, “Balığın bir iki çıkması fiyatların yükselmesine hastalık oldu. Havanın rüzgarlı olması ve soğuması dolayısıyla balıkçılar bekledikleri avı yapamıyor. Ancak bu uzanım geçici çünkü denizde balık var. Biraz çevrim ortamında havaların düzelmesiyle bire bir bolluğu gene yaşarız.” diye niteleyerek konuştu.

Balıkçı Kurtulma Kavcı üstelik sonuç yılların genişlik tehlikeli palamut bolluğunun yaşanmasına rağmen 2 gündür balık avında azalma bahis konusu olduğunu dile getirdi.

Kavcı, denizde balık bulunduğunu belirterek, “Önümüzdeki 3-4 bölüm gelgel çöp tenekesi gösteriyor ama ondan bilahare inşallah ongunluk devam edecek. 3-4 dönem önce 7 tanesini 100 liraya sattığımız balığın tanesi bugün 30 liralık. Yeryüzü balaban gestalt da 40-50 liraya satılıyor ama yeniden fiyatlar düşecek ve bereket olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Share: