Bartın haberi! KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, Bartın’da madendeki patlamaya ilişkin konuştu Açıklaması

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Güçlü Töre, Bartın’da madendeki patlamaya ilişik ilişkin, ” Türkiye’dahi olduğu üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde da zaman balaban tıpkısı matem ve sıkıntı havası oluştu.” dedi.

Töre ile beraberindekiler, Şanlıurfa Martir Aileleri Yardımlaşma ve El Birliği Derneği’ni görüşme etti, komutan Gazi Mehmet Müşkül’dan çalışmalar üzerine bilgelik aldı.

Martir ve gazileri ile tıpkı araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Töre, esbak şeb Bartın’dahi eroin ocağında meydana gelen patlamayı hatırlatarak hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara de geçmiş olsun dileğinde bulundu. Patlamada hayatını kaybedenlerin şehit olduğunu belirten Töre, şöyle konuştu:

“Bartın’bile meydana gelen olay, bilcümle milletimizi ve derinden üzmüştür. Maden kazaları ve depremler maalesef milletimizin kaderi olmamalıdır. Hem depreme karşı hem bile bu nev aykırı beyaz zehir kontrol kazılarında henüz dikkatli olmamız gerekiyor. Onlar da şehittir, kaymakamlık şehididir, gelişim başında çoluk çocuklarına himmet parası çarpmak isterken böyle tıpkısı kaza sonucu hayatlarını kaybetmişler. Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine ve milletimize sabırlar diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti zinde benzeri ülkedir muhakkak ailelerine cemaat çıkarak yardım edecektir. Milletimizin dayanışmasıyla bu soy acılarımızın sarılması henüz suratlı olacaktır. Türkiye’bile olduğu kabil Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde da bugün nazik aynı yas ve sıkıntı havası oluştu.”

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin mücadelesini anlatan Yol Yordam, şunları kaydetti:

“Anavatan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ sözleri dünyaya çerağ yaymaktadır zira görüyoruz asayiş konseyinde yuvalanmış yayılmacı bazen ülkeler kendilerini düzenlilik konseyi koymuşlar amma bu düzenlilik konseyi üyeleri vaktiyle gelip o Urfa, Antep ve Maraş’ı engelleme etmişler. Bizler gestalt yazarak bu yayılmacı güçlere cebin mücadele etmişiz. Su uyur düşman uyumaz. Bu nedenle bu kere bizi içerden çökertmeye çalışıyorlar. Kendilerini karşımıza direkt çıkamayınca bu kat içimizde kimi yıldırı örgütlerini besleyerek Türk milletini içerden bölmeye çalışıyorlar. Türk milleti açıkgöz olacak. Milli temas ve beraberliğimiz daim olacaktır.”

Konuşmanın arkası sıra Toplum Örgütü Başkanı Yavuz, Yol Yordam’ye ödül taktim etti.

Etkinliğe Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yeliz Mercan, Ev ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Hasan Bilen, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Şanlıurfa Büro Başkanı Hasan Aslan ve martir yakınları ve gaziler katıldı.

Share: