Baran İstanbul’u hava aldı! İşte yurt geneli hava şartları raporu

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü eliyle yapılan akıbet değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin modüler ve çok bulutlu, Marmara’nın kuzey ve gün doğusu su, Karadeniz, (Eskişehir aut) İç Rum, Doğu Akdeniz, Maşrık Anadolu ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin boğanak ve asuman ses boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dış) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin bucak kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin gün doğusu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde domestik akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının; şimal, çöz ve günindi kesimlerde zaman normallerinin 4 ila 8 basamak altında, maşrık bölgelerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kuzey Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Gün Doğusu Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu Küçük Asya’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ibik kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde yerli sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek damarlı şartlara alın (nagehan başat, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) titiz ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Kuzey Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Şark Akdeniz kıyıları ile Şarki Anadolu’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam adına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin yıldız ve şark çevrelerinin boğanak ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında domestik akva olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlanmış geçeceği hesap ediliyor. Rüzgarın; Yıldız Ege kıyılarında şimalli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Şarki Akdeniz ile Antalya çevrelerinin fasılalı boğanak ve gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; öğleden bilahare Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın şimal ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın günindi ilçelerinde domestik kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Maşrık Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Eskişehir dış bölge genelinin espaslı bora ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin şark ilçelerinde yerel akva olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölge genelinin espaslı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında yerli kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve ŞARK KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, kesim genelinin fasılalı sağanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalaba çevreleri ile Tokat’ın şark ilçelerinde evcil adına kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ŞARKI ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, mıntıka genelinin fasılalı boğanak ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin bora ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.Share: