Bakir asgari ecir sevinme anketi! “Memnunum” diyenlerin oranı ile “Değilim” diyenlerin ortada uçurum ayırt var

Cumhur Reisi Erdoğan milyonlarca vatandaşın merakla beklediği 2023 yılı asgari ücret tutarını 8.506 lira adına açıkladı. Bu gelişmenin aceleten arkası sıra ESASI Araştırı, kullanılmamış minimal ücreti vatandaşlara sordu. Araştırma; 22-23 Antrakt 2022 tarihleri ortada İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa, Kayseri, İzmir, Diyarbakır, Adana, Samsun, Konya, Antalya, Gaziantep, Erzurum, Mardin, Hatay, Zonguldak, Manisa, Işıklı, Malatya, Van, Balıkesir, Trabzon, Kırıkkale, Giresun, Tekirdağ ve Balkı dahil 26 ilde 18 yaş ve üzeri 1306 kişiyle telefon yöntemiyle gerçekleştirildi.

MEMNUN OLANLARIN YÜZDESİ 62

Katılımcılara “Hükümetin açıkladığı 8 bin 506 TL yeni minimum ücret tutarından memnun musunuz?” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 62.4’ü “Peki” yanıtını verdi. Yüzdelik 26’sı ise “Hayır” dedi. “Fikrim bulunmayan/Cevap namevcut” diyenler ise yüzde 11.6’da kaldı. “Fikrim yok/Cevap yok” diyenler orantısal kendisine dağıtıldığında Minimal Ücretten “Memnuniyet” yüzde 70.5 , “Memnun olmayanlar” ise yüzde 29.5 adına çıktı.

PARTİ BAZINDA MEMNUNİYET YÜZDELERİ

Siyasi tercihlerine bakarak dağılımında ise DÜRÜST Partililerin yüzdelik 88.5’inin, MHP’lilerin ise yüzde 82.1’inin açıklanan minimal ecir tutarından mutlu olduğu saptandı. HDP’li seçmenin yüzdelik 54.2’si, İYİ Partili seçmenin yüzde 49.7’si ve CHP’li seçmenin ise yüzdelik 37.4’ü minimal sevap tutarından kıvançlı olduğunu belirtti.

CHP’Lİ SEÇMENLERİN YÜZDE 53.8’İ KIVANÇLI DEĞİL

Seçmene bakarak dağılımda ‘minimal ecir’ tutarından kıvançlı olmayanlara bakıldığında önceki sırada yüzdelik 53.8 ile CHP’li müntehip saha aldı. Onu yüzde 32.2 ile İYİ Partili seçmen, yüzdelik 29.3 ile HDP’li müntehip izledi. Sair seçmenlerin yüzdelik 26.4’ü ise minimum sevap tutarından memnun olmadığını tabir etti.

Share: