Bakan Varank: Fındık kurutma aracı Giresun’da çiftçilerimizle birlikte olacak

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Giresun’dahi Gıda Araştırı, Test ve Çözümleme Merkezi’ni (GATAM) müzakere etti. Bakan Varank, “GATAM ve kurutma aracına, SUTAŞ ile birlikte kestirmece 9,5 milyon euro bindi verdik. Fındık kurutma ara bulucu, Giresun’un köylerinde mahallelerinde çiftçilerimizle gelişigüzel olacak. Toplanan fındıkların çokça daha bodur sürede kurutulmasını sağlayacak ve kurutulan fındıkların analizleri yapılıp lisanslı depolara konulmasını sağlayacak” dedi.

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, ‘Avrupa Birliği (KEZ) Innofood Projesi’ kapsamında Giresun’da kurulan Azık Araştırı, Imtihan ve Çözümleme Merkezi’ni musahabe etti. Fındık kurutma uzlaştırıcı ve lisanslı antrepo uygulaması bütünleşmiş projesini inceleyen Varank, bilgileri paylaştı. Nazır Varank, GATAM’ın bölgenin genişlik iri sınav ve analiz merkezi olduğunu ve bu yıl içre faaliyete başlayacağını belirterek, fındık kurutma aracının Türkiye’bile tıpkı evvel olacağını söyledi.

Innofood Projesi ile DENIZ ve Türkiye’dahi elan munzam değerli eşya ve meşrubat ürünleri geliştirileceğini nâkil Nazır Varank, “Giresun’daki GATAM dahi bu projenin aynı parçası. Bölgenin genişlik şişman imtihan ve çözümleme laboratuvarı şu anda kuruluyor. Araba, ekipman ve teçhizatlar dahi kurulum aşamasında. Fındık kurutma aracını da bu proje kapsamında Giresun Ticaret Borsası ile gelişigüzel geliştirdik. Bu aracın özelliği, devir panelleriyle, elektrikli bir şekilde yani yeşil, çevreye hürmetli tıpkısı şekilde fındığı kurutması. Bu da Türkiye’bile benzeri evvel. Bu uzlaştırıcı üstelik bu yıl arkadaşlarımız kullanmaya başlayacak” ifadelerini kullandı.Fındıkla ilişik çalışmalara bindi vermeye devam ettiklerine değinen Icra Vekili Varank, “GATAM ve kurutma aracına, AB ile gelişigüzel tahminî 9,5 milyon euro destek verdik. Fındık kurutma uzlaştırıcı Giresun’un köylerinde mahallelerinde çiftçilerimizle gelişigüzel olacak. Toplanan fındıkların çok elan bodur sürede kurutulmasını sağlayacak ve kurutulan fındıkların analizleri yapılıp lisanslı depolara konulmasını sağlayacak” dedi.’AKARSU’YE DENK OLABİLECEK PROJELER’Lisanslı fındık deposuna ait de hikmet veren Vekil Varank, şunları söyledi:

“Burada ayrımsız üstelik lisanslı depomuz var. Bura dahi Türkiye’nin evvel ve biricik lisanslı fındık deposu. Vatandaşlarımız ürünlerini burada saklayabiliyor. Lisanslı deponun mefret avantajları var. Buraya ürününüzü koyduğunuzda bankadan makul itimat kullanabiliyorsunuz. Ürünün karşılığında aldığınız belgeyle tecim yapabiliyorsunuz. Bu tesisin çatısı üstelik tarih panelleriyle kırcı. Bu projeler hem yerli kalkınma açısından çok değerli ayrımsız zamanda sürdürülebilirlik ve yeşil tahavvül anlamında SU’ye birlikte örnek olabilecek projeler. İnşallah GATAM bu sene çalışmaya başlayacak. Fındık kurutma ara bulucu, Giresun’un ilçelerinde, köylerinde kurutma faaliyetleri yapacak. O kuruttuğunuz fındıkları birlikte lisanslı depolara koyabiliyorsunuz. Entegre tıpkı proje. Hakeza aynı işe evcil paydaşlarımızla alay malay imza atmış olmaktan haddinden fazla memnunuz. GATAM, kestirmece bin metrekare merbut kayran üstünde müesses bire bir bünye. GATAM’birlikte fındığın birlikte öz, benzin ürünleri, sebze, ürün ve deniz ürünlerinin de imtihan ve analizleri yapılacak. Fındık kurutma ara bulucu, bölgenin en nazik ihracat ürünü olan fındığın sunu beş altı kaybolma ve sunma faziletli kaliteyle kurutulmasını sağlıyor. 6 saatte kısaca 2 titrem fındık kurutma kapasitesine sahip. Açar, yapıt kayıplarını sunma aza indirmeyi hedefliyor.”Share: