Bakan Aristokrat: “Fahiş fiyatlarla milletimizin canını acıtanların peşindeyiz, bunu de yanlarına bırakmayacağız”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Fahiş fiyatlarla bu arada milletimizin canını acıtanların peşindeyiz. Bunu da yanlarına bırakmayacağız. Alışılmamış halin OHAL bize sağladığı bütün imkanları sonuna kadar kullanacağız” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır’daki Asayiş ve Acil Durumlar Eş Güdüm Merkezi’nde (GAMER), Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra ölçülü çalışmalara ve verilen desteklere ilgili açıklamalarda bulundu. Şu anda ne kadar enkaz kaldırılacağını hesap edemediklerini açıklayan Nazır Aristokrat, Antakya’de ayrımsız hesap yaptıklarını ve hoppadak Hatay’ın Antakya’sında 15 milyon ton, milyonlarca kamyon olduğunu söyledi. Haddinden Fazla kolaylıkla tek dinlenmeden gidilirse 3-4 ay içerisinde bitirilebilecek ve yemeden içmeden aynı ilçede bitirilebilecek tıpkı enkazdan bahsedildiğini belirten Nazır Soylu, “26 binin üzerinde toplanmış arama istirdat çalışması yapılan bina var. Hep bunlar üç Hollanda büyüklüğü olan 110 bin kilometrekarelik bu alanda depremle karşı karşıya kaldık. Asıl kendisine Türkiye’nin bir nice yerinde uzak, mümasil demeden mahsus ve bibi elan birlikte artçıları bitmeme eden bir depremle, afetle alın karşıyayız. Bu konuda ülkemizin eksiksiz unsurlarıyla bu afete karşı direndik. Zaman 20’inci günündeyiz. Bir taraftan taharri istirdat çalışmalarımız tamamlandı. Başka taraftan göçük çalışmalarımız başladı. Sair taraftan kıran bölgesindeki bilcümle vatandaşlarımıza tagaddi ulaştırıldı. Diğer taraftan helikopter, uçaklarıyla müzaheret köprüleri değme tarafa türlü olduğu genişlik gücük müddet içerisinde gidildi” dedi.

“Şevket yerine gereğini hesabına getiriyoruz”

Fahiş icar artışları yer sarsıntısı bölgesinin sarsıntı büyüklüğünde acıtıcı aynı gerçeği olduğuna değinen Bakan Aristokrat, “Bu bizi üzmektedir. Ihtişam namına gereğini hesabına getiriyoruz. Vatandaşlarımız kamuda gelişigüzel noktada başvurmalarını istiyoruz. Kiracıyım, oturuyorum, sen çıkacaksın diyor. İnsanlara ikinci tıpkısı hareket, ikinci ayrımsız kıyamet yaşatmanın gereği namevcut. Özelikle yer sarsıntısı bölgesindeki şehirlerin boşaltılması yahut bire bir nefeslendirilmesi, ister arama kurtarma çalışmaları, lüzum enkazların bir zamanlar ve çabuk bire bir şekilde kaldırılması üzere bir izlem adına uyguladık. Antalya’dan ayrıksı illere büyüklüğünde hem Türk Çekicilik Yolları, hem otobüsler karışma olmak için hem benzeri kısmının araçlarının yakıtlarının devletin karşılaması yoluyla böyle bire bir adımı attık. Hem tez toparlayabilmek, hem hasır parçalanmamış boyutunu gine anlayabilmek ve bu tabloyu ortaya koyabilmek için hakeza tıpkı etap atıldı. Hakeza tıpkısı adımla birlikte şu anda çokça acul benzeri şekilde hem enkazları kaldırılıyor, hem bile kullanılmamış şehirlerin planlanması hususunda adımlar atılıyor” diye konuştu.

“Şu anada büyüklüğünde veca hasarlı, itidalli hasarlı ve karı sahibi, kiracı mecmu müracaat 421 bin oldu”

“Konteyner şehirlerle ilişkin hazırlıklar sürüyor” diyen Bakan Aristokrat, “Şu anada kadar dert hasarlı, mutedil hasarlı ve ev sahibi, kiracı mecmu başvurma 421 bin oldu. Geçkin akşam itibariyle. Bunun 284 bin 712 hanesi ben icar yardımı ahzetmek isterim dedi. 136 bin 913’dahi ego konteynerde seyretmek isterim, dedi. Buradaki değerlendirmeler ve başvurular devam edecek. Buna ilgilendiren de madun bina hazırlıkları sürecek. Buna kıymet da şu anne kadar 140 alanda 93 bin 623 konteynırın hazırlıkları yapıldı. Bunun 70 bini lahzada çarçabuk bitirilmek üzere. Tıpkı kısmı bile tamamlandı. Konteynırdaki yaşantısına başlanmış oldu. Burada da lüzumlu konteynır şehirler olsun, icap kira olsun kiracılara 3 bin, ev sahiplerine ise 5 bin liralık benzeri icar desteği olacak” diye konuştu.

Organize sanayi sitelerinden tutun, esnafın yeniden var olduğu yerde yeniden harekete geçebilmesi amacıyla bütün destekler hem gelişim makinası, ast yapısı oradaki iş insanlarıyla alay malay gerçekleştirildiğini aktaran Bakan Soylu, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Bazen alanlarda depremin etkilediği iklim ve ilçelerden bahsederek ifham etmek istiyorum. Buralarda üstelik arızi esnaf dükkanları oluşturularak yer azında şehrin hayatının canlılığını sağlayabilecek adımları bile atılacak. Sarsıntı 04.17’bile oldu. Tığ saat 05.00 kadar AFAD’taydık. Uluslararası arkalama istediğimiz yerde askerimiz, polisimiz zaten teyakkuz halinde. Tümce uyanıklık halinde.”

Düzenlilik konusunda bile işin başından itibaren bu bölgedeki düzenlilik sayısını 3 katına çıkardıklarını kaydeden Vekil Söylu, “Bekçisinden polisine, jandarmasına kadar ve takviye edilen eksiksiz düzenlilik birimlerimize kadar yer sarsıntısı bölgesinde üç katına çıkardık. Çünkü enkazlar var. Girilmemesi gereken enkazlar var. Korunması gereken enkazlar var. Ağar hasarlı binalar amacıyla dümdar depremler devam ediyor. Vatandaşlarımızın korkulu hasarlı binalardan durması esastır. Fahiş fiyatlarla bu arada milletimizin canının acıtanların peşindeyiz. Bunu dahi yanlarına bırakmayacağız. Olağanüstü halin OHAL bize sağladığı bütün imkanları sonuna büyüklüğünde kullanacağız” ifadelerinde bulundu.

Bakanlara, Diyarbakır Valisi Mürtefi İhsan Su, DOĞRU Öğür Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat, Ebubekir Bal, YANLIŞSIZ Fırka MKYK üyeleri, kaymakamlar, gelgel müdürleri ve daire amirleri eşlik etti. – DİYARBAKIR

Share: