Bağan faizli bölük kredilerinin detayları

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, evvel hükûmet toplantısı sonrası açıklayan hane destek paketleriyle ait açıklamada bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, 0.89 ve 0.99 faizli emlak kredisi kampanyasının detaylarını açıkladı. Icra Vekili Nebati, Başbuğ Recep Tayyip Erdoğan vasıtasıyla duyurulan Hane Finansmanı Projesi kapsamında geçmiş konutu alacak vatandaşlara çok uygun zikıymet yüreklilik imkanı sunduklarını ifade etti.

İşte Nazır Nebati’nin Twitter’dan yaptığı açıklamalar:

“3 başlıkta duyurduğumuz Hane Finansmanı Projesi kapsamında önceki konutunu alacak vatandaşlarımızın haddinden fazla makul kıymettar itimat imkanıyla konuta erişimlerini tezyit etmek için İlk Evim Hane Finansman Paketi’ni devreye alıyoruz.

Böylece; birinci ahali konutlarda uygulanmak üzere, 2 milyon TL değerine büyüklüğünde konutlar amacıyla, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli bölük kredisini vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz.

İkinci başlığımız olan Genişletilmiş Hane Finansman Paketi’nde ise “Liralaşma stratejimizi” destekleyecek biçimde konut değerinin sunu beş altı yüzdelik 50’si 01.04.2022 tarihinden önceki açılmış DTH’ın veya hurda altının TCMB’ye satımı ile karşılanması şartıyla devreye alınacaktır.

Bu kapsamda; bir numara el ve ikinci umum konutları de kapsayacak biçimde, 2 milyon TL değerine kadar konutlar için, 10 yıla büyüklüğünde vadeli, aylık yüzdelik 0,89 faizli konut kredisi vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır.

Son kendisine, 1 yıl süresince ev satış fiyatlarını sabit tutmayı üstenme ederek bu fiyatları internet sitesinde halkoyu ile paylaşan ve cesaret veren kuruluşa dahi bildiren, KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarına müteveccih İnşaat Sektörüne Özel Cesaret Garanti Paketi’ni devreye alıyoruz.

Böylelikle, 01.05.2022 tarihi itibarıyla minimal %40’ı tamam ve %50’si yığımlık yapım projelerinin tamamlanmasını tavlandırmak amacıyla 20 milyar liralık bir temel ayrıcalı olup, makul benzeri rakama büyüklüğünde 36 ay vade imkanı sunulacaktır.”

İlk nöbet basamak alacaklara 2 milyon liraya büyüklüğünde yüzdelik 0,99 faizli konut kredisi

 

Hedef Kurum’dan ‘hane’ açıklaması

 

Basamak destek paketlerinde detaylar belli oldu

 

Share: