BAFTA 2023’e işaret vuran olay! Adlı esame yer sarsıntısı felaketi hareketli Türkiye’ye arkalamak amacıyla mavi kurdele taktı

İngiliz Film ve Monitör Sanatları Akademisi (BAFTA) Ödülleri bu yıl bile mehabetli tıpkı törenle düzenlendi. Gecede Yeryüzü İyi Sorti (İngiliz edip, direktör ve kameraman) dalında ödüle müstahak görülen Aftersun (Gündüz Sonrası) filminin senaristi ve yönetmeni Charlotte Wells, bergüzar konuşmasında filmde düz kayran Türk ekibe hususi tıpkısı teşekkürde bulundu.

“DEPREMDEN ETKİLENMEYEN BİRİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

6 Şubat’ta tarz üssü Kahramanmaraş’ta meydana mevrut 10 ilimizde kısık yıkımlara illet olan sarsıntı felaketiyle ilişik mütekellim Wells, “Filmde etkin Türk ekibe dahi özel tıpkı teşekkürname etmem gerekiyor. Ekibimizin çoğu Türk’tü. O ülkede, Türkiye ve Suriye’ye sıkıntı eden depremden etkilenmeyen herhangi biri olduğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı. Aftersun filminde tıpkısı kız çocuğu ile babasının Türkiye’bile yaptığı tatil anlatılıyor.

DAYANIŞMA MESAJI ÇEVIRMEK İÇİN MAVİ KURDELE TAKTILAR

Öte yandan bir nice adlı anatomi, Türkiye ve Suriye’da binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremden periferi tesanüt çağrısı yaptı. Türkiye ve Suriye’ye destek olan adlı esame, geceye semavi kurdele takarak geldi.

“ÖLMÜŞ SAYISI RASTGELE GEÇEN DÖNME ARTIYOR, HADDINDEN FAZLA ÇIĞLIK”

Gökçe kurdele takan isimlerin arasında mevrut Aftersun filminin başrol oyuncusu Paul Mescal, “Yaşanan felakete aynı şekilde vurgu boşaltmak beribenzer önemliydi” dedi. Al halıda soruları yanıtlarken depremlerden ufuk duyduğu üzüntüyü dile getiren oyuncu, “Geberik sayıları seçme sabik dönüş artıyor. Ne denebilir kim, adi çokça biberli” şeklinde konuştu.

DESTEKLERİNİ GÖSTERDİLER

Sunma İyi Eş Aktör Ödülü’nü düz Tar filminin başrol oyuncusu Cate Blanchett da semavi kurdele takan isimler arasındaydı. Mülakat esnasında Mescal’in yanına mevrut Blanchett, arkadaşının kurdelesine dokunarak teşekkür etti.

“All Quiet On The Western Front” (Batı Cephesinde Yeni Ayrımsız Husus Bulunmayan) filminin yönetmeni Edward Berger, “The Banshees of Inisherin” filminin başrol oyuncusu Colin Farrell, “Everything Everywhere All at Once” (Gelişigüzel Şey Her Yerde Bire Bir Anda) filminin oyuncularından Jamie Lee Curtis ile Sophie Turner ve Angela Bassett kabilinden adlar de mavi kurdele takarak depremde hayatını kaybeden insanları andı.

“BLANCHETT’İN RİCASIYLA MAVİ KURDELE TAKTIK”

PA Bilim Ajansı’ına mütekellim Curtis, gökçe kurdeleleri Birleşmiş Milel Mülteciler Faziletli Komiserliği’nin (UNHCR) iyi niyet elçilerinden birisi olan Blanchett’in ricasıyla taktıklarını söyledi. UNHCR, güzeşte yıl 20 Haziran Acun Sığınmacı Günü’nde adlı isimlerden, yerlerinden edilmiş insanlarla dayanışma ve mülteci üzerine farkındalık fotoğraflamak amacıyla semavi kurdele takmalarını istemişti. Bu, “#withrefugees” (“#MültecilerleBirlikte”) etiketiyle benzeri toplumsal iletişim araçları kampanyasına de dönüşmüştü.

14 DALDA NAMZET GÖSTERİLDİ

Öte yandan All Quiet On The Western Front filmi, 14 dalda namzet gösterildi. Film, Arz İyi Film, En İyi Yönetmen, Filmcilik de dahil olmak için mecmu yedi dalda ödüllere layık görüldü.Almanca film, BAFTA’de İngilizce olmayan benzeri filmin aldığı arz haddinden fazla ödülü de toplayarak rekor kırdı.

Share: