Bafra Ovası’nda 130 bin titrem çeltik rekoltesi bekleniyor

Edirne’nin İpsala ilçesinin peşi sıra bildirme çok çeltik üretiminin yapıldığı Samsun’daki Bafra Ovası’nda hasada başlandı.

Türkiye’nin sunma ince akarsuyu olan Kızılırmak Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü yerde taşınan alüvyonlarla oluşan Bafra Ovası’nda bu yıl yaklaşık 130 bin dekar alanda çeltik ekimi yapıldı.

Dekar başına ortalama 850 kilo mahsul alınan ovada çeltik hasat ediliyor.

Bafra Kültür Odası Başkanı Osman Tosuner, AA muhabirine, Bafra Ovası üzere çeltiğin cesim tıpkı tarım ürünü olduğunu söyledi.

Çeltik hava fiyatından kıvançlı olduklarını belirten Tosuner, “Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO), 2022 dönemi çeltik hava fiyatını yeryüzü bağan titrem başına 12 bin liralık ile genişlik erdemli 15 bin liraya çıkardı. 2021 yılında 4 lira olan çeltik alım fiyatı dört tekmil arttı. Bu değer, üreticimizi içtenlikle memnun etti. Bu değer sayesinde ati yıllarda üretimin Bafra’birlikte henüz dahi artacağını düşünüyorum.” dedi.

“hava raporu böyle giderse kalite daha efdal olacak”

Tosuner, çeltikte bu sene 125 bin ile 130 ton arasında rekolte beklediklerini dile getirerek şöyle devam etti:

“Türkiye’nin pirincinin yüzdelik 16 ile 17’sini tığ üretiyoruz. Ürüne değer bazında bakarsak çiftçimiz 60 randımanı ton başına 13 bin 500 liralık, 65 randımanı 14 bin 700 liraya satıyor. Bu yepyeni aynı misil. Ayrıca Bafra’da, Ekincilik Yüreklilik Kooperatiflerinin efdal miktarda çekicilik yapacağı bildirildi. Onun yanı sıra TMO üstelik hava yapacak. hür teşebbüs üstelik çeltik alımı yapıyor. Bunların gurur yapması üreticiye yeryüzü nazik destektir.”

Tosuner, ürünün kaliteli olduğunu vurgulayarak, “Bafra pirincinin randımanı sabık yıldan henüz nitelikli. Hasadın başlamasıyla fay pirincin az daha muvaffakiyetsiz olduğunu görüyoruz. hava durumu hakeza giderse kalitesi daha yüksek olacak. Kaliteli para oldukça çekicilik de o büyüklüğünde efdal peki.” ifadelerini kullandı.

İkiztepe Tarım Güven Kooperatifi Başkanı Mecit Aytek da üyelerinin 1000 dönümden çok alanda çeltik tarımı yaptığını belirterek, “Dekar başına 850 ila 1050 kilogram beyninde mahsul alınmaktadır. Çeltik hava fiyatı bu sene çokça iyicene. Mazot ve matbua pahalıydı ama fiyatlar ongun olduğu için çeltikçimizin bu sene yüzü gülecek.” diye konuştu.

Üretici Hüseyin Aytek üstelik bu sene verim ve fiyatın mebzul olduğunu ifade ederek, “Bafra Ovası’nda ekilen yekpare ürünler kaliteli. Onun için ovada ekilen çabucak lamba karpuzu fiyatında biraz baskı çektik. Gayrı mahsullerde kalite ve değer iyiydi.” dedi.

Necdet Özkan da bu sene çeltiğin mahsul ve fiyatından kıvançlı olduklarını kaydetti.

Share: