Ayıların uymazlık verdiği ruh direkleri yenilendi

Muş’un Varto ilçesi kırsalında ayıların zarar verdiği ve devrilme riski olan ağaç direkler, Vangölü Hayatiyet Tevzi YEMEK (VEDAŞ) ekiplerince yenilendi.

VEDAŞ arıza ekipleri, Varto ilçesine merbut Çayıryolu köyü kırsalında ayıların pençe ve dişleriyle 4 cümbüş ağaç direğine kötülük verdiğini tayin etti.

İnsanlar ve melez hayvanları üzere felaket oluşturan direkler, ekipler marifetiyle demir direklerle değiştirildi.

Ayrıca, iki ayının kırsaldaki cıvıltı direğine uymazlık verme anları çökertme telefonuyla kaydedildi.

VEDAŞ İl Müdürü Suat Coşar, AA muhabirine, direktörlük namına el bire bir coğrafyada nazik bir görevi ifa ettiklerini söyledi.

Bölgedeki hareketlilik şebekelerinin saf afetlerin birlikte melez hayvanları zımnında kötülük gördüğünü belirten Coşar, şöyle konuştu:

“Varto ilçesine sadık Çayıryolu köyü mevkisindeki cıvıltı şebekemize ait dikme direklere ayılar tarafından kötülük verildiği tayin edilmiştir. Kötülük verilen bu dikme direklerin hesabına demir direklerle onarım çalışması yapılmaktadır. VEDAŞ yerine yaz aylarında doğal hayatı korumak üzere yalıtma çalışması yapılmakta olup bu kök hizmet çalışmalarımız bitmeme etmektedir. Hayatiyet enerjisinin arzının kaliteli ve sakıncasız olabilmesi, çandır hayvanların engel görmemesi için bu tür hizmet tamirat çalışmaları kurumumuzca yapılmaktadır. Ayıların pençelerini tahkim etmek ve inceltmek için ağaç direklerimizi mesken tuttuğunu belirledik.”

Ayıların beis verdiği dikme direklerin dayanıklılığının azalması dolayısıyla adına demir direklerin dikildiğini aktaran Coşar, “Beis gören kanalizasyon tıpkısı zamanda aşılanmamış hayvanları için üstelik tehlike en etmekte. Ayıların beis görmemesi ve kıvrak enerjinin sağlanması üzere himmet yaptık.” dedi.

Share: