Avrupa üçüncüsü kader boksörler, bu öğün zer madalya peşinde

Güzeşte sene Avrupa üçüncüsü olan talih boksörler Tusem Eylül Önem (16 ) ve Yoncagül Yılmaz’ın (15) bu seneki Avrupa Şampiyonası’nda hedefi zer madalya.

Türkiye Boks Federasyonu Kadıdağı Kamp Merkezi’nde başantrenör Ahmet Çınar ile koruyucu antrenörler Mehmet Dalbudak ve Feridun Şah gözetiminde 3 Ilkgüz’de kampa giren Yıldız Eş Boks Milli Takımı’nda 13 sportmen, Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdürüyor.

Geçen sene kilolarında Avrupa üçüncüsü olan Tusem Eylül Ehemmiyet ve Yoncagül Yılmaz, kızıl madalya hedeflerini bu sene yapmak istiyor.

Yılmayan: “Ablalarımı yaşıt alıyorum”

Milli sporcu Yoncagül Yılmaz, AA muhabirine, boksu çokça sevdiğini söyledi.

Antrenörünün 2019 yılında okulunu ziyareti sonrası boksla tanıştığını dile getiren Yılmayan, “Hocamız okulumuza gelip bizimle konuştu. Onunla gelişigüzel çalışmalara başladım. 2020’de Çankırı’birlikte düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve ense miniklerde ikinci oldum. 2021’de Türkiye şampiyonu oldum ve milli takıma çağrıldım. 2021 yılında Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum.” dedi.

Boksa olan ilgisinin daha üstelik arttığını rapor fail Yoncagül Yılmaz, “Bu yıl yıldızlarda yeniden Türkiye şampiyonu yerine milli takıma seçildim. Şimdi İtalya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Orada hedefimiz altın madalya. İstiklal Marşı’mızı okutmak üzere elimizden geleni yapacağız. imdi çalışıp, emek veriyoruz. Busenaz Sürmeneli ve Öpücük Baylanlık Çakıroğlu kadar ablalarımı benzer alıyorum. İnşallah onlar gibi adamakıllı amal yaparım.” diye konuştu.

Yoncagül Yılmayan’ın antrenörü Mehmet Dalbudak ise 2019’dan beri Kırşehir’de görev yaptığını belirterek, “Milli bando kampında var gücümüzle çalışıyoruz. Hedefimiz, Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya koymak. Yoncagül sabık yıl Avrupa üçüncüsü oldu. O devir hedeflerimiz muallel kalmıştı. Bu sene Avrupa Şampiyonası’nda hedefimize ulaşıp, değerli madalyayı ahzetmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Önem: “Çalışmalarımıza sonuç müstacelen bitmeme ediyoruz”

Ay-meydanda sporcu Tusem Ilkgüz Ehemmiyet, 2019 yılında boksa başladığını dile getirerek, “Antalya’bile iri tıpkısı spor kompleksimiz vardı. Kompleksi gidermek amacıyla gittiğimde hocamla tanıştım. Boksa başladım. Yedi aydır boksla uğraşırken 2020 yılında Çankırı’daki Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve ikinci oldum.” şeklinde konuştu.

Bu derecenin kendisini çıktı heyecanlandırdığını vurgulayan Tusem Eylül Ehemmiyet, şunları dile getirdi:

“2021’de Türkiye şampiyonu oldum. Gürcistan’üstelik planlı Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Bu yıl yeniden Türkiye şampiyonu namına milli takım kampına çağrıldım. Çalışmalarımıza sonuç alelacele bitmeme ediyoruz. İnşallah Avrupa’de şampiyon olup, İstiklal Marşı’mızı okutup, Türk milletinin gücünü göstereceğiz.”

Sporcunun antrenörü Feridun Şah ise “Tusem elan 7 aydır idman yaparken ona inanıp, Türkiye Şampiyonasına götürdüm ve final oynadık. Çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Beni yanıltmadı ve 2021 yılında Türkiye şampiyonu oldu. Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü olduk. Demin 25 Eylül’de İtalya’dahi yapılacak Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Hedeflerimiz ve takımımızın maneviyat ile motivasyonu erdemli. Bilcümle kilolarda altını koparıp karışmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: