Avrupa borsaları yükselişle açıldı

Açılışın peşi sıra Stoxx Europe 600 işaret endeksi yüzdelik 0,51 artışla 435 nokta, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzdelik 0,53 derece kazancıyla 13.353 puan oldu.

İngiltere’üstelik FTSE 100 endeksi yüzdelik 0,17 yükselişle 7.358 puanda, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzdelik 1,06 artışla 6.406 puanda, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,84 derece kazancıyla 22.116 puanda ve İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 1,31 primle 8.191 puanda ve bulunuyor.

Euro/dolar paritesi, şu dakikalarda geçmiş kapanışının yüzdelik 0,5 üzerinde 1,0240 seviyesinden işlem görüyor.

Analistler, alelhusus BENDE’de açıklanan serencam verilerin toptan resesyona ilgilendiren endişeleri artırmasına karşın, KUL Suret Bankası’nın (Fed) elan ağırbaşlı getiri artışına gideceği beklentilerinin hisse piyasalarını desteklediğini söyledi.

Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,6 küçülen BENDE Ekonomisi, dün açıklayan verilere göre ikinci çeyrekte da beklentilerin aksine yüzde 0,9 daraldı. Böylecene, KUL ekonomisi iki çeyrek üst üste daralma göstererek maharet olarak resesyona girdi.

MEMLUK Hazine Bakanı Janet Yellen ise, ülke ekonomisinin resesyonda olmadığını, istihdam ve tüketici harcamalarının arttığını ve işletmelerin büyüdüğünü kaydetti.

Mavera yanda, geçmiş Almanya’da açıklanan öncü para şişkinliği verilerine göre Bitiren Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) almanak artışı yüzde 7,5’e gerilese da meydan beklentilerinin üstünde kaldı.

Bugün, Almanya ve Avro Bölgesi’nde büyüme ile BENDE’bile zatî dirimsel ve harcamalar başta doğmak üzere yoğun fen gündeminin izleme edileceğini tamlayan analistler, erke konusundaki gelişmelerin bile gündemin odağında yer aldığını bildirdi.

Avrupa borsaları İngiltere dış yükselişle kapandı

 

KÖLE borsaları ekonomideki sürpriz daralmaya rağmen yükseldi

 

Share: