Asya borsaları geriledi

Asya borsalarında haftanın serencam iş gününde satıcılı tıpkısı azimet izlendi.

ABD’de mazi açıklanan Üretici Karşılık Endeksi’nin (ÜFE) 7 ayın sunma acul yükselişine işaret etmesi ve avarelik başvurularındaki düşüş, ABD Biçim Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarına karşın ekonominin mukavemetli kalmaya bitmeme ettiğini gösterdi.

Fed yetkililerinin açıklamaları üstelik getiri artırımlarının bitmeme edeceği beklentilerini güçlendirirken, nasip piyasalarında satıcılı aynı ezgi izlendi.

Asya genelinde ise Japonya’bile merkez bankası başkan adayı Kazuo Ueda’ya ilgilendiren fen akışı izlenmeye bitmeme ediliyor. Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, hükümetin strüktürel ücret artışları ile enflasyon hedefinin muvazeneli tıpkısı şekilde sürdürülmesi için akademisyen Kazuo Ueda’yı bakir dalan bankası başkanı yerine seçtiğini söyledi.

Ekonomik büyümeye ait beklentilerin her an iyimser yönde evrildiği Çin’de ise hükümet Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesinin ardından salgının kontrolüne rağmen “stabil galibiyet” kazanıldığını bildirdi.

Bu gelişmelere rağmen global piyasalarda azalan riziko iştahı ile kapanışta Çin’de Şanghay mürekkep endeksi yüzde 0,8 azalarak 3.224 nokta, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1 gerileyerek 2.451 puan ve Hong Kong’de Hang Seng endeksi yüzdelik 1,3 ayar kaybederek 20.720 benek oldu.

Japonya’dahi Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7 azalışla 27.513 puandan kapanırken, dolar/yen paritesi önceki kapanış seviyesinin yüzdelik 0,8 üstünde 134,9’dan prosedür görüyor.

Hindistan’bile Sensex endeksi yüzdelik 0,8 kayıpla 60.857 puanda seyrediyor.

Share: