Aslı’nın his kapakçığındaki cezaevi, 3 saatlik operasyonla kapatıldı

KÜTAHYA’da, soluk darlığının beraberinde çarpıntı şikayetiyle gittiği hastanede anadan doğma his kapakçığında mahpushane olduğu tespit edilen Aslı Mecnunca (22), tahminî 3 saat süren merbut (transkateter) yöntem operasyonla sağlığına kavuştu. Prof. Dr. Mehmet Mualla Astarcıoğlu, toplardamarların girişine yakın olan sinüs venosus mahbes tipinde, Türkiye’de benzeri yetişkine ilk defa ilişkin formül uygulandığını belirtti. Astarcıoğlu, Türkiye’bile yetişkine yapılan geçmiş muvaffakiyetli operasyon. Daha evvel Ankara’de çocuk hastaya 1 nöbet işlenmiş. Kütahya’birlikte bu işlemi gerçekleştirmiş olmaktan haddinden fazla mutluyuz dedi.

Kütahya’de hararetli Aslı Şahin, yaşadığı nefes darlığı ve önsezi çarpıntıları nedeniyle Kütahya Aksakal Çelebi Yetişek ve Araştırı Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkikler sonucu Atmaca’in kalbinde doğuştan toplardamarların girişine andıran olan ve ‘sinüs venosus’ olarak adlandırılan duygu kapakçığında vuzuh tespit edildi. Doktorların belirtik önsezi ameliyatı önerisini kabul etmeyen Atmaca’in tedavisi için Kardiyoloji Esas Vukuf Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Astarcıoğlu, Doç. Dr. Taner Şen, Yavru Kardiyolojisi Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Rahmi Özdemir, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tababet Fakültesi Yavru Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Çürük ve Dr. Kaan Şans, ayrımsız araya gelerek grup kuruldu. Türkiye’üstelik yetişkinlerde sinüs venosus mahbes tipinde henüz geçmiş denenmemiş kapalı formül öneren ehlihibre ekip, hastanın kabul etmesinin ardından 3 saatlik operasyonla ihtisas kapakçığındaki açıklığı kapatarak sağlığına kavuşturdu.

Hastanenin Kardiyoloji Esas Bilgelik Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Mualla Astarcıoğlu, ihtisas kapakçığındaki açıklığın insanlarda sekundum, primum, sinüs venosus ve koroner sinüs tipi görünmek amacıyla 4 ayrımlı şekilde görüldüğünü söyledi. Prof. Dr. Astarcıoğlu, sekundum tipi his kapakçığı açıklığının sınırlanmış, gayrı tiplerin ise küşade cerrahi müdahaleyle tedavi edildiğini belirterek, Hastamızda ameliyatla kapanması gereken ayrımsız kalp deliği vardı. Biz, hastamızın operasyon istememesi sonucunda eksantrik bire bir yolla kapatabilir miyiz diyerek değerlendirdik. İzmir’den Prof. Dr. Nazmi Zayıf hocamızdan bindi aldık. Tesadüfen o üstelik buradaydı. Tomografi sonucunda kapatabileceğimize değişmeyen verdik. İşlemi başarıyla gerçekleştirdik. Ameliyatsız adına kalpteki deliği kudretli bir şekilde stentleme yöntemiyle kapattık diye niteleyerek konuştu.

‘TÜRKİYE’DE YETİŞKİNE İLK NÖBET UYGULANDI’

Aslı Delicesine’e geçerli ilişkin yöntemin, Türkiye’da sinüs venosus mapus tipinde benzeri yetişkine yapılan önceki liyakatli operasyon olduğunu belirten Astarcıoğlu, Sinüs venosus tipi ihtisas açıklığı, toplardamarlar ile sol kulakçığı ayıran dokunun hareket bozukluğu sonucu oluşur. Sinüs venosus tedavisinde serencam beş altı yılda mefret benzeri paradigma değişikliği oldu. Bu gelişmelerin sonucu namına tutkun stentler imdi ameliyatsız namına kapatılmasına olanak sağladı. Henüz evvel Ankara’de çocuk hastaya tıpkısı defa işlenmiş. Kütahya’üstelik bu işlemi gerçekleştirmiş olmaktan çokça mutluyuz. Henüz birlikte ötesi hastamızın sağlığına kavuşması bizim üzere haddinden fazla elan oylumlu. Operasyon yaklaşık 3 saat sürdü. Genel anestezi esnasında işlemimizi yaptık. Işler sonrasında hastalanmış doğrusu anında ayağa kalkabiliyor. Sonuçlar olumlu çıktığı için alışılagelen hayatına dönebilir dedi.

Ameliyat ekibinde kayran kayran Yavru Kardiyolojisi Bölümü Uzmanı Doç. Dr. Rahmi Özdemir ise stentleme yöntemiyle mülga deliğin, daha evvel boş ameliyatla otama edildiğini söyledi. Hekimlerin vizyonunun değişmesi ve maharet desteğin artmasıyla beraber dünyada daha çok bu türlü hastalıkların sadık yerine da yapılmaya başlandığını kaydeden Özdemir, Türkiye’de bala kendisine daha önceki Ankara’dahi işlenmiş hastamız var fakat erişkin hastada kudretli yapılan operasyon olmadığını biliyoruz. Kâmil hastamızı bile doğumsal duygu hastalığı olması zımnında arkadaşlarımızın de isteğiyle bala kardiyologları namına tığ da karışma olduk diyerek konuştu.

‘RAHATÇA YAŞAYAMIYOR, EĞLENEMİYORDUM’

Hastanede yapılan incelemede, kalbinin hapishane olduğunu öğrendiğini anlatan Aslı Şahin ise operasyonun ardından sağlığına kavuştuğu üzere çok bahtiyar olduğunu söyledi. Peyda duygu ameliyatı istemediği amacıyla doktorların kapalı yöntemle işler yaptığını tamlayan Delicesine, Hastaneye hafakan şikayetiyle geldim. Tetkiklerden bilahare kalbimin cezaevi olduğunu öğrendim. Zahir ameliyat yapmaya değişmeyen vermişlerdi ve ben kabul etmemiştim. Henüz sonraları bağlı faaliyetler yapmaya karar verdiler. Akseptans ettim. Vabeste ameliyatımı oldum. Haddinden Fazla bahtiyar ve sağlıklıyım. Sağlığıma baştan kavuşturdular. Henüz evvel haddinden fazla yoruluyordum. soluk darlığı zımnında rahatça yaşayamıyor, eğlenemiyordum. Operasyondan sonradan çokça elan iyiyim, çokça çabuk ayaklandım. Hiçbir şekilde kesi namevcut. Bu yüzden çokça bayındır oldu. Doktorlarıma, hemşirelere, çalışanlara hepsine tek bir tane teşekkür ediyorum. Emeği güzeşte herkesten Cenabıhak razı olsun dedi.

Sağlığına kavuşmasının mutluluğunu eşi Aziz Yiğitlik Mecnunca ve ailesiyle paylaşan Aslı Delimsirek, hastanedeki akıbet kontrollerinin ardından Kütahya Evliya Çelebi Terbiye ve Araştırma Hastanesi’nden taburcu edildi.

Share: