Antalya’daki “örgen ticareti” davasında karar açıklandı

Antalya’dahi örgen ticareti yaptıkları gerekçesiyle yargılanan 38 sanıktan 22’sine, 1 yıl 3 kamer 18 çağ ile 50 yıl 8 kamer arasında değişen mapushane cezaları verildi.

Antalya 2. Çetin Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, eksantrik suçtan vakfedilmiş mevcut sanıklar Mehmet Tehlikesiz D. ile Mehmet D, bulundukları cezaevinden Patırtılı ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) tarafından katıldı. Bazen tutuklanmadan sanıklar ve avukatları ise salonda hazır bulundu.

Kararı açıklanan mahkeme heyeti, sanıklardan Mehmet Emin D’yi “aza ticareti ika” suçundan 50 sene 8 kamer, Mehmet D’yi ise 28 sene 6 kamer hapse çarptırdı.

Cezalarında türlü nedenlerle indirip yaptığı 20 sanığa da çeşitli suçlardan 1 sene 3 kamer 18 dönme ila 6 yıl arasında mütebeddil mapushane cezaları veren gök bilimi, sair 16 sanığın ise beraatına karar verdi.

Heyet, “resmi belgede sahtekârlık” suçunun antlaşma aşımına uğraması dolayısıyla sanıklara bu suçtan ceza vermedi.

Antalya’bile, hususi bir hastanede düzme kimlik belgesi düzenleyerek organ nakli gerçekleştirmeye çalışanlar olduğu bilgisi üzerine, hesaplı çıkar bulmak için kurulduğu sav edilen suç örgütüne 7 Ağustos 2013’te cerrahi müdahale düzenlenmişti.

Operasyonda, örgütün ele başı olduğu istikbal sürülen Mehmet Sakıncasız D’nin dahi aralarında olduğu 38 emanet gözaltına alınıp haklarında sevgili açılmıştı.

Share: