Antalya’da yabancılara hane satışında akıbet 3 aydır Rusya ve Ukrayna başı çekiyor

Orak Ayı ayında Antalya’de gelişigüzel üç konuttan biri yabancılara satıldığını tamlayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Davut Korkulu, “Satışlarda Rusya- Ukrayna vatandaşları 3-4 aydır ağırlıklı. Bu kamer kim satışlarda konutların yüzde 17’si çabucak Rusya vatandaşlarına satılmış, amma Ortadoğu’dan dahi murat olmaya bitmeme ediyor” dedi.

Antalya Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Davut Ciddi, TÜİK’in orak ayı kocaoğlan basamak komutan istatistiklerini değerlendirdi. Çetin, Orak Ayı ayında Antalya’birlikte 4 bin 643 devam ev satışı olduğunu belirtti. Komutan Dokunaklı, “Antalya’dahi göz satışları cazibesini korumaya devam ediyor. Antalya’da geçen ay 4 bin 643 kesim basamak satışı var. Bire Bir tutar düşüş var. Amma ecnebi satışında hala dun fevk 3’birlikte 1’ini ağyar satıyoruz. Bunun bin 427 tanesini yabancılara satılmış. Evcil ahali daha çok konut fiyatları yükselmesinden dolayı konutlara ulaşamıyor. Ecnebi cazibesi devam ediyor amma geçen aya göre onda dahi düşüş var. Önceki ay 2 bin 500 lime göz satılırken, bu ay bin 421’e duştuk. Bu kamer kim rakamımız ilk defa İstanbul’un üzerine bundan sonra” sözlerine yer verdi.

“Satışlarda Rusya-Ukrayna vatandaşları 3-4 aydır ağırlıklı”

Antalya’da 3 konuttan 1 tanesini yabancılarının aldığını tamlayan Ağırbaşlı, “Genelde zaten Antalya’de 4 konuttan 1 tanesi ağyar aracılığıyla alınıyordu. Bu kamer az buçuk daha yükseldi. Ecnebi bibi murat ediyor. Satışlarda Rusya-Ukrayna vatandaşları 3-4 aydır ağırlıklı. Bu kamer kim satışlarda yüzde 17 çabucak Rusya’ya satılmış, ama Ortadoğu’dan üstelik talep olmaya bitmeme ediyor. Yabancılar ağız ağıza itibarsız satışlar, biraz bile yurttaşlık hakkından talep geliyor. Yerlinin daha çok tedricen alımı zorlaşıyor” dedi.

“Mahiye 145 bin TL Antalya’dahi kirası olan konutlar vardı”

Antalya’da yabancılara müteveccih kiralanan dairelerdeki faziletkâr icar fiyatlarına de değinen Kilolu, “Taşınmazlar fiyatlarında haddinden fazla dokunaklı bir balon bulunmayan. Maliyetler birlikte arttı, ev fiyatları dahi arttı. Ama kiralamada uğraş başladıktan sonraları çok bati tıpkısı temenni geldi. O gelenlerden ortalık icar fiyatları yükseldi. Bu normal değildi. Nerede ise 3-4 katına çıktı. Mahiye 145 bin TL Antalya’de kirası olan konutlar vardı. Bunun sürdürülebilir olmadığını ego o devir birlikte söyledim, şimdide benzeri posta elan söylüyorum. Bu fiyatlar muhakkak düşecek. Hakeza ayrımsız fiyat yok” açıklamasına saha verdi.

“Bu yıl tığ Antalya merkezde çokça yoğun gezmen görüyoruz”

Mevrut turist sayısındaki artışın şehre yansımasını dahi değerlendiren Başbuğ Bati, “Bu yıl tığ Antalya merkezde haddinden fazla ciddi turist görüyoruz. Geçen yıllara akla yatkın haddinden fazla artış var. Tün de çıksanız sıra de çıksanız gezmen biraz daha Antalya merkeze akıllıca girmeye başladı. Hem Fellah ülkelerinden gelen hem birlikte Avrupa’dan mevrut turistler kent merkezine gelmeye başladı. Bize üye olan arkadaşlarımız bu sene güzeşte yıllara bakarak haddinden fazla memnunlar. AVM’deki satışlar sabık yıllara bakarak artma var. Bırakılan döviz miktarı geçen yıla bakarak çok aşkın. Bence yüzde 15-20 dolar benzeri yükselme hissediliyor” diye niteleyerek konuştu. – ANTALYA

Share: