Antalya’da kapik ve kedi zehirlenmeleri hayvanseverleri ayaklandırdı

Antalya’dahi akıbet 10 periyot içerisinde 30’a mail köpek ve kedinin kimliği belirsiz yaşama ya da kişilerce zehirlenerek öldürülmesi mahalledeki hayvanseverleri ayaklandırdı. Hele parklara tün saatinde kimliği belirsiz kişilerce zehirli yiyeceklerin bırakıldığını encam süren hayvanseverler, bu durumun âdem sağlığına de tehdit olabileceği uyarısında bulundu. Öte yandan, bazı köpeklerin ağılı gıda yeme sonrası,birey cenk anları el telefonu ve güvenlik kamerasına yansıdı.

Muratpaşa ilçesi Meydankavağı Mahallesi’nde sonuç 10 gündür 30’a mümasil kapik ve pisik ölümleri yaşandı. Parklarda yapılan incelemenin peşi sıra korkulu tarımsal yön tespitiyle bahis konusu iki park kapatıldı. Değişik parklarda bile zehirlenme vakalarının bitmeme etmesi konusunda mahalledeki hayvanseverler ayaklandı. Hayvanseverler, benzeri web sayfası üzerinden yerleri belirlenen çıkmaz hayvanlarının kasıt gösterilerek hayvan karşıtı hayat evet üstelik kişilerce zehirlendiğini ileri sürdü.

Mavera yandan, ara sıra köpeklerin ağılı yiyecekleri yedikten sonra duygusal çekişerek ölme anları güvenlik kameralarına yansıdı.

“Zaman kusarak ölüyorlar”

Hayvanseverlerden Dilara Kayınova, “Zooloji zehirlendikleri üzere çağ kusarak ölüyorlar. Bunu düzenli ayrımsız grubun yaptığına inanıyoruz. Müracaatlarımız oldu fakat tek bulgu alamadık. Birçok yere azrail konulmasını istiyoruz. Gâh arabaların gece yarısından sonraları sokaklarda dolaşıp hayvanları ağılı yiyecekle kandırıp öldürdükleri söyleniyor. Bu şahısların acilen bulunmasını irade ediyoruz. Bu insanlar bize bakarak katildir ve yaptıkları katliamdır. Yalnız sokak hayvanlarının değil, insanların üstelik sağlığı gözdağı altında. Çünkü çocuklarımız birlikte parklarda oynuyor” dedi.

“Bilmediğimiz yerlerde zehirler var ve tığ onlara basıyor olabiliriz”

Tuba Karaman da mahallede yaklaşık 10 gündür sistemli tıpkısı kırım olduğunu aktararak, “Bunun sair şişman hayvan ölümlerinden farkı, sahipli hayvanların bile öldürülüyor olması. Şuan bilmediğimiz tıpkısı yerlerde ara sıra zehirler var ve tığ onlara basıyor olabiliriz. Çocuklarımıza götürüyor, evlerimize taşıyor ve oradaki hayvanlarımıza de engel veriyor olabiliriz. Bunun acilen önlenmesi gerekiyor. Görüştüğümüz zaruri merciler elden iki park yeri kapattılar. Ama bu iki parkı kapatarak tılsım alamayız. Bu zehirlerin nerede olduğunu seçmek gerekiyor” diyerek konuştu.

“Zehirlenen iki köpek 4 kat kanseri yenmişti”

Karaman, kişi vermek istemediği uygulamayla köpeklerin konumunun belirtilip hayvan düşmanı kişilere erek gösterildiğine işaret ederek, “Bir süredir sosyal medyada örgütlenen benzeri mızıka kişilerin, kâh uygulamalar üzerinden Meydankavağı mahallesi üzere köpeklerin yerini haritadan işaretliyorlar ve orayı gaye gösteriyorlar. Bu ayrımsız canilik ve bununla müteallik gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Bu mahalledeki bilcümle çıkmaz hayvanlarımızın aşıları birlik. Telkih karneleri gönüllülerin üzerine mukayyet. Çipleri var, tek biri zarar verecek hayvanlar değil. 8 ağustos gecesi katliam başladı. Toplamda 15 köpek, ayrımsız o büyüklüğünde birlikte kedi zehirlendi. Zehirlenen iki köpek 4 posta kanseri yenmişti. Acilen yardım çağrısı arzu ediyoruz. Bizimle ilgilenilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Çocuklarımız bile parklarda oynuyor”

Çıkmaz hayvanlarının kötülük görmemesi için evlerine söylemek zorunda kaldıklarını belirten Bâtın Karabacak ise, “Bu hayvanların yeri sokaklar ama maalesef evlerimize alaşağı etmek zorunda kalıyoruz. Zira zehirlenme vakalarından âlem parklarda güvende değiller. Bu hayvanlara zat evlerimizde, ferdî imkanlarımızla sahip çıkacağız. Zira kimse topluluk çıkmıyor. Lütfen parklara, bahçelere ehil çıkı. Zooloji çocuklarımız. Amma normal bizim çocuklarımız bile bu parklarda oynuyorlar, yerlere düşüyorlar ve elleriniz ağızlarına götürüyorlar. Bu insanların de ölme riski var. Bu dimdik ayrımsız format değil. Lütfen mezun eşhas bizlere yardım etsin” dedi. – ANTALYA

Share: