Antalya’bile kiralık aile fiyatları uçtu

Turizm kenti Antalya’dahi Rusya-Ukrayna savaşının arkası sıra 2 kamer zarfında sülale kiralarının fiyatı 5 katına kadar yükseldi. Bazen bölgelerdeki gök bilimsel fiyatlar ise reaksiyon çekti. 2 ay önceki 2-3 binden müstecir bulan daireler zaman, 15-20 bin TL’ye kiraya verilebiliyor.

Antalya Emlakçılar, Oto Galericiler ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar, “Bu fiyatların palavra olduğuna inanıyorum amma bir bakı banko gelmesi geçişsiz” dedi.

Seçme periyot domestik ve yabancı milyonlarca misafiri ağırlayan turizm kenti Antalya, serencam dönemde emlak satışı ve yükselen kira ücretleri ile de özen çekmeye başladı. 20 Şubat’ta başlayan Rusya -Ukrayna Savaşının arkası sıra kente acul benzeri kafile başladı. Ukraynalılar daha ilk tatil amacıyla geldikleri Antalya’ya bu misil alışılmak için gelmeye başladı. Arzu fazla olunca kısıtlı sayıdaki emlak fiyatları acul benzeri yükselişe geçti.

2 AYDA ILKOKUL KATINA ÇIKTI

Ukrayna ve Zalim vatandaşları hele Konyaaltı’nın Liman, Hurma, Sarısu, Muratpaşa’nın Lara bölgesinde evet daire kiraladılar, yada satın aldılar. Talebin aşkın olmasının yanı sıra, kentte dallı güllü beledi yabancıların vatandaşlarına delalet yapması dolayısıyla icar fiyatları 2 ayak tabanı bakarak ilkokul katına daha çok.

2 ay ilk 2-3 bin TL’den müşteri bulan dairelerin bugünlerde kiralık fiyatı, maaş 15-20 bin TL hem da evvelden kendisine isteniyor. Hurma ve Liman bölgesinde çok evlerin balkon ve camlarında biraz satılık veya kiralık yazısının olduğu görüldü.
Kentteki kira artışlarını, sebebini ve yapılması gerekenleri ,Antalya Emlakçılar, Oto Galericiler ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar değerlendirdi. Çağlar, pandemi döneminde talih genelinde olduğu kadar Antalya’de dahi yapım sektörünün tamamen durduğunu söyledi.

Antalya’dahi doğrusu satılık ve kiralık çokça birkaç karı olduğunu dile getiren Çağlayan şöyle konuştu:

”Bunun üstüne pandemiden sonraları, Rusya Ukrayna savaşıyla gelişigüzel tıpkı kafile akımı başladı. Fiyatlarda kendi kendine adına arttı. Antalya’de tüvana yabancıların, gelen yurttaşlarına bu fiyatları arttırması sonucu fiyatlar tabii adına yükseldi.

Şuandaki fiyatlar tıpkı balondur diye düşünüyorum. Bunun sebebi dahi ağyar ve emlak sektöründeki ayakçı, kapıcı dediğimiz arkadaşlardır. Haricen kente yerleşen yabancıların, kendi açar, diyanet ve ırkından vatandaşlarına bu evleri rayiç değer üzerinden kiraya vermeleridir.

Bizim esnafımız kesinlikle fiyatların artması yönünde tıpkısı çabaları yoktur üste henüz bağan olmalarını istiyorlar. Biz değer sirkülasyonundan kazanırız. Ayrımsız kat erdemli satarsan, tıpkı henüz efdal eş şansın olanaksız.”

‘DENETLEMENİN ARTIRILASI GEREKİYOR’

Edvar, Antalya’nın değme bölgesinin dilek görmesine karşın genişlik fazla kira artışı olan yerlerin Lara ve Konyaaltı bölgesi olduğunu kaydetti. Sabık yıla nazaran fiyatlarda yüzdelik 300’e büyüklüğünde artışların yaşandığını meni fail İsmail Çağlayan, “Denetlenmenin arttırılması gerekiyor. Öğrencilerimizin, evlenecek gençlerimizin durumunu düşünüyorum. Bunun önüne geçilmesi, birinin dur demesi lazım. Bizde şikayetçiyiz. Çerçi, kâhya dediğimiz güç devlete alacak vermiyor. Devletimizde kötülük ediyor” açıklamasını yaptı.

‘KİRALIK SÜLALE SEÇMEK ZOR’

Antalya’da bildirme bağan kiranın 3-4 binden başladığını ve bölgesine bakarak 40 bin TL’ye kadar çıkabildiğini ile getiren Edvar, ”Bu fiyatların palavra olduğuna inanıyorum ama aynı fal kesinlikle gelmesi geçişsiz. Bu ara bulucu kişilerin kayıt altına alınması gerekir. Varsak bölgesinde bile kiralık karı uydurmak el. Eşit faziletli olsa birlikte bulunmayan. Oturan mevcut çıkıyor, onunda yeri birden tıpkı dakikada doluyor. Ama fiyatlar bu kadar olmamalı” ifadelerini kullandı.

‘SÜLALE SAHİPLERİNİN BALONU PATLAYACAKTIR’

Hurma’dahi 20 yıldır emlakçılık eden Erkek Aydoğan, şuan bölgede Ukrayna ve Rusya vatandaşlarının gayrimenkullere rabıt gösterdiğini belirtti.

Şubat ayına kadar yeryüzü gür evin 2 bin 500, 3 bin TL civarında kiraya gittiğini hatırlatan Aydoğan, “ Güzelde hisse senedi yapıyorduk. Ama 15 Küçük Ay’tan sonradan seçkin husus değişti. 2.5,3 bin TL’ verdiğimiz daireyi şuan 15 bin TL’den bir iki yıllık başlarken adına çevirmek zorunda kalıyoruz. Çünkü mal sahibi öyle istiyor. Bu gelişmemiş sürede hangi değişti da böyle oldu. Temenni haddinden fazla oldu. Savaşın önce başladığı günlerde 50-60 parça kiralık ve satılık ofis bekleyen müşterimiz vardı. Şunda zaman amacıyla fiyatlar tekrar tıpkı 10-15 bin TL civarında. Ama ilk dönemdeki temenni namevcut. Bu familya sahiplerinin benzeri balonu ve bu güdük sürede kesinlikle patlayacaktır” dedi.

‘FIRSATÇILIK YAPILIYOR’

2 ay süresince fiyatların bildirme birkaç 5 cani arttığını dile getiren Koca Aydoğan şunları söyledi:

“Tığ hakeza tıpkısı husus beklemiyorduk, bu fiyatları 3 sene geçse bile görmezdik. İşlerimizi bile yara etkiledi ve bahtiyar değiliz. Bizim vatandaşımız uraya gelip 15 bin TL’ye ofis kiralamayacak. Ukrayna’de bu kriz kesin bitecek.

Bu akse bittiğinde, palavra patladığında yeniden yerli el buraya gelemeyecek. Para sahibi demin 15 bin TL’ye verdiği daireyi 3 ay bilahare, 3 -4 bin TL ‘ye verir mi? 4 aylık 140 bin TL’ye evvelden kat kiralayanları biliyoruz. Bu bana bakarak bire bir oportünizm, umarım düzelir. Biz zat ülkemizde üç gün sonra yabancı mı olacağız.”

‘KİRALAR ON KATINA ÇIKTI’

7 yıldır Hurma’de kirada oturan Ayşe Doğural, “Bin 500 TL’ye oturuyordum ama ocak sahibi evi satılığa çıkardı. Hangi yapacağımı bilmiyorum. Kiralık ocak namevcut bölgede. Olanlarda 10,15-20 bin TL. Kiralar on katına daha çok. Yabancılarla iç iç içe yaşıyoruz, Antalya’yı istila ettiler. Bizim milletimizde oportünist, hangi yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

‘DELİ RAKAMLAR’

8 yıldır Liman Mahallesi’nde kirada oturan Mine Ayaz, “Icar ücretlerinde tahammülfersa aynı çoğalma oldu. Yüzdelik yüzün üzerlerinde zamlar oldu. Eş sahipleri ayrıntılı sürekli kiracılarını çıkarmaya başladı, onun adına yabancıları alıyor 10,15,20 bin TL’lik fiyatlara. Deli rakamlar. Tıpkısı fazlalık aynı lüp fiyatı 25 bin olanaksız, olmamalıdır.

5-6 kamer kazanacak sülale sahipleri sonra hangi yapacaklar. Onlar gidecek, bizler kalacağız. Ülkelerine döndüğünde Türk eş sahipleri ne yapmayı düşünüyor. Bin 150 TL’ydi kiram, 2 bin 500 TL oldu. Ama haddinden fazla ince kiracıyım. Artım kul yüzdelik beniz on yedi oldu. Bizde birlikte rahatsızlık var. Zaman dese ki çıkı çıkmak zorundayım. Bu civarda ortalama 8-9 binden adi familya bulamam” diyerek konuştu.

İNSANLAR EŞ BULAMIYOR

Kiralık ev bulmakta sav dallı güllü Yasemin Özçengel, kâh sorunlardan yağlık tahminî 10 aydır sülale aradığını ve bütçesine akıllıca ocak bulamadığından balkı yandı.

Konyaaltı’nda makul fiyata ocak bulmanın sahne olduğunun altını çizen Özçengel, “Pahal tıpkı sav yaşıyoruz. Arz düşük sülale 5 bin TL’den başlıyor, fiyatlar uçmuş durumda. Minimum ücretle geçinen birisiyim. Ocak kirası mı vereyim, kuşkusuz geçineyim. Buna ayrımsız hal bulunması gerekiyor. Oğlumun okulundan etraf daha merkezi yerlere bakıyorum” dedi.

Sülale sahipleri erdemli fiyata kiraya verip, henüz ucuza kiraya çıkıyorlar

 

Nisan kocaoğlan kira zam oranı galiba oldu

 

Kiracılar dikkat: 1 almanak kirayı alabilirsiniz!

 

Share: