Antalya Büyükşehir, Yeğin Felaketinin Dördüncü Gününde Sahada

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kumluca, Finike ve Demre’bile dominant felaketinin dördüncü gününde afetin izlerini silmek için düzlük çalışmalarına bitmeme ediyor.

Büyükşehir tarafından Kumluca Mehmet Akif Ersoy Ekin Merkezi’nde oluşturulan koordinasyon merkezine mevrut istek, öneri ve istekler sahada olan ekiplere bildirilerek, simultane engelleme ediliyor. Tam birimleriyle seferber olan Büyükşehir Belediyesi, 154 açar ve 550 personelle çalışıyor. Bölgedeki hasar tespiti sürerken, akarsu basan evlerde birlikte saffet sürüyor.

EŞYA YARDIMI YAPILIYOR

Tarımsal Hizmetler Kat Başkanlığı’na ilişkin ekipler, tavhane alanlarında hasar tespit çalışmalarına başladı. Antalya Akarsu ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü (ASAT) ekipleri yurttaşların zinde içme suyuna kavuşması için çalışmalarını sürdürüyor. Mil kürüme, temizlik ve yol yıkama çalışmalarının bitmeme ettiği dominant bölgesinde, Içtimai Hizmetler Daire Başkanlığı da Canlı Aşevi’nden yurttaşa sıcak yemek dağıtımı yapıyor. Içtimai bakım uzmanları ve sosyologlar selden kötülük gören evlerde hasar belirleme çalışmalarını sürdürürken, ihtiyacı olanlara ise pırtı yardımı yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Durmuş Şanlı Aslan, selin getirdiği balçık ve atık arıtma çalışmalarında sona gelindiğini belirterek, “Dört dönme süresince beş yüzün üzerinde personelle sokakların, otoparkların, ocak ve dükkanların temizliği ile ilgilendiren hummalı ayrımsız çalışma yürüttük. Imdi Kumluca’üstelik maltalık adım adım normale dönüyor. Daha Çok sahada vatandaşlarımızın yaralarının sarılmasına yönelik çalışmalara yoğunlaşıyoruz” dedi.

“REHABİLİTASYON KISMINA GEÇTİK”

Büyükşehir Belediyesi tarım mühendislerinin tarım alanlarındaki hasarın tespiti ve ihtiyaçların cevaplanması ile ilgilendiren çalışmalar yürüttüğünü üstelik sözlerine ekleyen Aslan, “Toplumsal hizmet uzmanlarımız ve sosyologlarımız vatandaşlarımızın taleplerini alıyor, ruhsal bindi sağlıyor. Talepler, biçim ambarımızdan karşılanıyor. Sahada engelleme kısmından iyileştirme kısmına eski durumdayız” diyerek konuştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin Kumluca’birlikte oluşturduğu Kıyamet Eş Güdüm Merkezi’ne günlük sayı farkı 350 müracaat geldiğini nâkil Aslan, başvuruların cevaplanma oranının yüzde 90’lara ulaştığını paylaştı.

Share: