Anadolu’yu “Türk yurdu” işleyen savaşların kalıntıları dönem yüzüne çıkarılıyor

Türklere Küçük Asya’nun kapılarını açan Malazgirt Savaşı ile Türklerin Küçük Asya’daki varlığını perçinleyen “Büyük Taarruz”un yaşandığı bölgelerde, Firez ve Turizm Bakanlığının “çarpışma alanı arkeolojisi” çalışmaları kapsamında yüzey araştırmaları yapılıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Firez Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce, savaşların yapıldığı yerlerin yekpare olarak belirlenmesi, savaşlarda yaşamını yitirenlerin gömüldükleri yerlerin belirleme edilmesi, savaşların etkileri ve izleri üzerine konkre kanıtlar bulunması üzere projeler yürütülüyor.

Tarihi metinlerin aktardığından öte maddesel kanıtlara ulaşılması hedeflenen çalışmalardan ilki Malazgirt Meydan Muharebesi’nin gerçekleştiği alanda 2020’dahi başlatıldı.

Çalışmayı Çakal Armudu Müze Müdürlüğü, Muş Alparslan Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi beraber yürütüyor.

Malazgirt Kavga Alanının Tespiti Tarihi ve Arkeolojik Satıh Araştırması Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda, savaşta kullanıldığı düşünülen ok ve cıda uçları kabilinden mehabetli bulgulara ulaşıldı.

“Uğraş alanı arkeolojisi” kapsamındaki çalışmaların ikincisi ise Türklerin Rum’daki varlığını perçinleyen Büyük Hücum’un yapıldığı alanlarda gerçekleştiriliyor.

Osmanlı’bile fetret dönemini başlatan, 2. Beyazıt’ın Timur’un ordusuna yenildiği Ankara Savaşı’na görüntü olan Çubuk Ovası bile çekişme alanı satıh araştırmalarının yapıldığı üçüncü düzlük olacak.

“Somut buluntulara ulaştık”

Ekin Varlıkları ve Müzeler Umum Müdür Yardımcısı Yahya Ateşin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Küçük Asya topraklarında sürdürülen çekişme yüzey araştırmalarına üç alanda başladıklarını söyledi.

Coşkun bu alanlara ilgili “Biri Milli Mücadele’birlikte Rum’yu bize ebedi az yerine tutan savaşlar için, biri Anadolu’yu bize ilk kez yurt tutan Malazgirt Meydan Muharebesi için, biri dahi Osmanlı’nın Fetret Devri’ne girişine, şişman acılarla boğuşmasına hastalık olan amma elan sonraları baştan ayrımsız ilhanlık kendisine teessüsünü benzer kılan sürecin başlangıcı olan Ankara Savaşı amacıyla.” bilgisini paylaştı.

Cenk alanı arkeolojisini uzmanlık alanı kendisine arttırmak ve genişletmek istediklerini belirten, bu alanda serencam 2-3 yıldır korkulu çalışmalara başladıklarını belirten Coşkun, ilki Muş ve Ahlat’ta başlatılan Malazgirt Meydan Savaşı kavga alanı arkeolojisinde, muharebenin nerede, hangi şekilde yapıldığını, orduların nerelerde konuşlandığını, ölenlerin nereye gömüldüğünü bulmaya çalıştıklarını anlattı.

Ateşli, somut bakaya da bulduklarını vurgulayarak, “Yaş ölçümleriyle, tespitleriyle kül namına Malazgirt Meydan Savaşı’nin yaşandığı o ahit aralığına balya gelen somut buluntulara ulaştık.” dedi.

Bir bambaşka çarpışma satıh araştırmasının Milli Mücadele’nin yaşandığı topraklarda, özellikle dahi Afyonkarahisar çevresinde yürütüldüğünü dile getiren Coşkun, siperlerin nerede olduğunun ve kalıntıların araştırıldığını ifade etti.

“Ankara Savaşı ile ilişkin somut verilere kazı bilimsel çalışmalarla ulaşmayı beklenti ediyoruz”

Ateşin, mail zamanda bile Ankara Savaşı Satıh Araştırması başlattıklarını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Ankara Savaşı’nın nerede, ne şekilde yürütme edildiği ve bunlara dayalı kazı bilimsel somut buluntuların ele geçirilip geçirilmeyeceği yönündeki sorulara yanıt çevirmek amacıyla yaptığımız bir düzentileme. Tabii tarihi kaynaklardan, tarihi verilerden mukayyet adına Ankara Savaşı’nın hangi şekilde yapıldığını biliyoruz amma bununla ilişkin somut verileri de arkeolojik çalışmalarla elde etmeyi beklenti ediyoruz.”

Ateşli, ” Türkiye’deki arkeolojinin çeşitliliği açısından çarpışma alanı arkeolojisinin elan akva aynı biçimde ele alınmasını istek ediyoruz. Bir zamanda bire bir yöntem bilimi oluşturmaya çalışıyoruz. Cenk alanı arkeolojisi pekâlâ yapılır, hangi şekilde yapılmalıdır? Bunları birlikte bire bir şekilde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.Share: