Almanya ve Avusturya’dan mümkün bire bir gaz sıkıntısına cebin iş birliği

Almanya ve Avusturya, gelecekte katıksız gazda bir kriz durumunda balaban doğal gaz ambarlama tesislerinin kuma kullanımını üzere inikat imzaladı.

Almanya Iktisat ve İklimi Koruma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Avusturya ile Haidach ve 7 doğal gaz depolama tesislerinin kullanımı ve doldurulmasında kuma kalın üstlenmek amacıyla ayrımsız ittifak imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, bakir anlaşmanın, Almanya Tutum ve İklimi Esirgeme Bakanı Robert Habeck ve Avusturya İklim Dulda Bakanı Leonore Gewessler vasıtasıyla bugün Viyana’dahi imzalandığı ifade edildi.

Anlaşma ile iki talih, “erke yönlendirmesi yahut gaz kıtlığı yerinde birlikte” gaz depolama tesislerinindeki gaza ulaşım konusunda birbirlerine güvence verdi.

Söz konusu gaz depolama tesislerinde hedeflenen dolum miktarlarının sorumluluğu üstelik gelecekte iki yandaki ülke arasında paylaşılacak.

Avusturya Salzburg yakınlarındaki Haidach kasabasında bir hilaf doğal gaz deposu ve anlaşmadaki diğer 7 doğal gaz ambarlama tesislerinde 5 milyar metreküpe kadar doğal gaz depolanabiliyor.

Rusya- Ukrayna savaşı öncesi söz konusu tesisler Moskof erke şirketi Gazprom aracılığıyla kullanılıyordu.

Share: