Alanya’da orman yangını başladı (2)

Antalya’nın Alanya ilçesinde ormanlık alanda sâdır yangına karadan engelleme ediliyor.

Bayırkozağacı Mahallesi’nde ormanlık alanda daha belirlenemeyen nedenle cuşuhuruş çıktı.

Yangına çok sayıda orman ve itfaiye aracı ekibiyle karadan engelleme ediliyor.

Alanya Şehremini Yoksulluk Meram Yücel, AA muhabirine, hareket makineleri ve ekiplerle yangını itfa çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Yangının degaje aynı alana yayıldığını ifade eden Yücel, “Coşkunluk bölgesine andıran yerleşim alanları bulunuyor. Bayırkozağacı Mahallesi’nde vatandaşlarımızı tedbir amaçlı tahliye ettik. Şu anda gelişigüzel kalın yok ama çıkma ihtimali var. Riziko almamak için mahalleyi boşalttık.” dedi.

Bölgede mesafe aleniyet yağmur yağdığını dile getiren Yücel, yangının güdük sürede arama altına alınması amacıyla ekiplerin bunaltıcı uğraş yürüttüğünü kaydetti.

Yağmur yangının intişar hızını azalttı

Yangına mümasil bölgedeki vatandaşları, duygusal güvenliği için daha tehlikesiz yere taşıdıklarını anlatan Yücel, şunları söyledi:

“Cümbüş tellerinden şüpheleniliyor ama elimizde konkre tıpkı vesika bulunmayan. Hem Toslak, Emişbeleni bölgesinde hem birlikte Bayırkozağacı bölgesinde orman yangını vardı. Toslak ile Emişbeleni bölgesindeki yangınlar yayılmadan söndürüldü. Buradaki bölgede coşkunluk sürüyor. Yağmurun yağmasıyla az buçuk kontrol altına makbuz. Hava Bilgisi verilerine bakarak ilerleyici saatlerde yağmurun etkisini arttırması bekleniyor. İnşallah daha çok engel oluşmadan ateş taharri altına alınacaktır.”

Mahalle sakinlerinden Hasan Mürtefi Soytürk bile rüzgar dolayısıyla yangının gelişmemiş sürede yayıldığını belirtti. Yangının mahalleye mail olması dolayısıyla bilcümle insanların evlerini boşalttığını nâkil Soytürk, gelişmemiş sürede yangının söndürülmesini arzu etti.

Share: