Akıbet dakika marifet… Yozgat-Çorum Arasındaki ‘Saklı Cennet’i Turizme Kazandırmak İçin Proje Hazırlandı

Yozgat ile Çorum beyninde mevcut, Hititler döneminde avlak adına mergup, içerisinde tarihi bakaya ile kayaç üzerine kazılı Mabude Kybele heykelini barındıran ve ‘Saklı Cennet’ adına bilinen 12 kilometrelik Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması üzere proje hazırlandı.

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinin Kazankaya Mahallesi’nden başlayıp Çorum’un İnce akarsu ilçesine kadar uzanan ve ‘Saklı cennet’ adına adlandırılan kanyonun turizme kazandırılmasına müteveccih hazırlanan projenin önümüzdeki yıl içerisinde hayata geçirilmesi planlanıyor.

12 kilometrelik aynı parkurdan oluşan kanyon, gidiş yolunun önceki kilometrelerinden itibaren gösterişli tıpkısı manzara sunuyor. Dar Boğaz girişinde bulutsuz aynı şekilde taş yığınlardan oluşan burç kalıntısı, ilerleyen yerlerde taşlara oyulmuş merdivenler ve çıkışa mümasil Sevgili Kybele heykeli bulunuyor. Kanyonun gezilebilmesi ve elan fazla turistin gelebilmesine imkan verilmesi için, Çorum sınırına kadar olan yol parkuru projesinin Yozgat bölgesinde bile hayata geçirilmesi ve kanyonun bire bir ucundan girilip diğerinden çıkılabilecek kuzuluk getirilmesi hedefleniyor.

“HEM TARİH HEM TABIAT AÇISINDAN ÇOK FARKLI BİR SAHA”

Aydıncık Belediye Başkanı Ahmet Ahi, “Bura hem güneş hem doğa hem kuş çeşitliliği açısından, nebat çeşitliliği açısından haddinden fazla ayrımlı aynı düz” dedi. Uzmanların kanyon içerisinde Akdeniz bitki örtüsünün hakim olduğunu belirttiklerini aktaran Eli Açık, şunları söyledi:

“Burada sumak, incir ve bir nebatat oluyor, Çitlembik kahvesi kabil. Bu ürünler zımnında Kazankaya Kanyonu’muz, Yozgat Aydıncık ilçemizden, Kazankaya’dan başlayıp Çorum Ortaköy’ün İncesu köyüne büyüklüğünde devam ediyor. Burası 12 kilometrelik ayrımsız parkur alanı. Burada şu anda tığ antre alanındayız. Buradan ilerledikçe, 12 kilometre bilahare Çorum topraklarına çıkıyoruz, İncesu köyüne çıkıyoruz. Burada kayalar biraz henüz degaje amma ilerledikçe dar boğaz henüz bile daralıyor, 8-10 metreye büyüklüğünde düşüyor ve siz orada gökyüzünden ayrıksı aynı düz göremiyorsunuz… Amiyane buraya geldiğinde kuş sesleri, su sesleri ve bitki çeşitliliği arasında insanı ferahlatan tıpkı saha.”

“YILLIK OLARAK, BU HALİYLE ZİYARETÇİ SAYISI 20 BİNİ BULUYOR”

Uray yerine Kazankaya Kanyonu’nun turizme kazandırılması için ceht harcama ettiklerini bildiren Verimli, özellikle 1994’li yıllardan itibaren kanyonun tanıtımı üzere başlattıkları çalışmaların devam ettiğini söyledi. “Şu zaman almanak adına, bu haliyle ziyaretçi sayısı 20 bini buluyor, yaz döneminde” diyen Alicenap, dar boğaz girişinde henüz önceki uray marifetiyle yaptırılan tesislerin bulunduğunu söyledi. Alicenap, eskimemiş projeyle kanyonun içine yol parkurları, gidiş terasları, oturma yerleri, tatil yerleri, ırmak üzerine ahşap köprüler yapmayı planladıklarını anlattı. Bonkör, “Trekking hem kayaç tırmanışı açısından hem işte rafting da yapılabilecek yerleri var buranın. Daha evvel bununla ait çalışmalar yapılmıştı. Tığ, bu konuda kaya tırmanışı yapanları, trekkingciler buraya davet ediyoruz. Özellikle Ankara’dan gruplar gelip burayı konuşma ediyorlar, günlük yürüyüşlerini yapıp dönüyorlar” diyerek konuştu.

TARİHİ KALINTILAR BULUNUYOR

Kanyon içerisinde Eti dönemine ilişkin kalıntıların dahi meydan aldığı bilgisini paylaşan Ahmet Selek, “Alelhusus bu kermen, Hititler bir zamanlar, daha sonradan Helenistik dönemde balkon tıpkısı kermen. Nevşehir’bile düz şeş şehirleri, gâh yerlerde kaleler, burada ise surlar yapılarak kermen oluşturulmuş. Burasından başka üstelik girişi yoktur. Bu giriş tamamen kapalıydı, sadece akarsu geçebilecek şekilde aynı yerdi amma henüz sonradan huy tahribatı zımnında yıkılmış durumda” dedi.

BÖLGEDE İNCELEME YAPILDI

Yozgat Valisi Ziyalı Polat bile kanyonun turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalarla ilişkin beceri heyetin bölgede incelemelerde bulunduğunu bildirdi. Vali Polat, “Bölgede daha geçmiş dağcılık, paraşüt, trekking, natür yürüyüşü kadar etkinlikler işlenmiş. Onların bile görüşleri alınarak neler yapılabilir noktasında çalışmalar yapıldı, peşi sıra dahi proje hazırlandı. Gittim gezdim, çok güzelce bire bir yer. Yapılacak icraat saf güzelliğine, dokusuna kötülük vermeyecek” diyerek konuştu.

Share: